Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meclis’teki KDV Düzenlemesi için ATO Başkanı Uyardı!

Meclis gündemindeki konu maddeleri arasında yer alan KDV tevkifatı düzenlemesine dikkat çeken ATO Başkanı, uygulamada yaşanacak sorunlara karşı çağrıda bulundu.
Meclis’teki KDV Düzenlemesi için ATO Başkanı Uyardı!
HABER GİRİŞ

Bütçe görüşmeleri ile birlikte torba yasa çalışmalarına yoğunlaşan Meclis’in almaya yakın olduğu kararlar arasında katma değer vergisine (KDV) ilişkin yasal düzenlemeler de yer aldı. KDV tevkifatı düzenlemesine ilişkin Meclis’ten geçen maddelerle ilgili değerlendirmede bulunan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ise söz konusu düzenlemenin gerçek hayatta karşılığı olmadığı uyarısını yaptı.

Konuya ilişkin açıklamasını yazılı olarak paylaşan ATO Başkanı, KDV tevkifatı düzenlemesiyle işletmelerin KDV’de indirime gitmek için ticaret yaptığı tarafın KDV tevkifatı ödemesi yapması gerektiğine dikkat çekerek şöyle söyledi:

“Hiçbir işletme, diğer işletmenin hükmü şahsiyetine ve işlerine müdahale hakkına sahip olmadığı gibi kamu alacağını takip etme yükümlülüğü de yoktur. KDV indirimi yapabilmenin ticaret yapılan işletmenin KDV tevkifatından sorumlu tutulması hayatın gerçeklerine uygun düşmez.”

Kayıt Dışılık Artar

ATO Başkanı, söz konusu uygulamanın sektör ayrımı olmaksızın her alanda ekstra yük oluşturma riskinin olduğunu belirterek, düzenlemenin Meclis’te görüşüldüğü haliyle yasalaşması halinde kayıt dışılığın yaşanabileceği uyarısını yaptı.

Düzenlemedeki maddelere göre bir işletmenin diğer işletmenin vergi denetmeni rolü üstleneceği ve bunun  ise iş barışına engel olacağı tespitini yaparak, “Uygulama zorlukları nedeniyle işletmeler yaptıkları her ticari işlemde KDV indirimini yapamama ihtimallerini göz önünde bulunduracaklardır. Bu da kayıt dışına çıkışı artırma, fiyatlarda yükselme ve istihdama zarar verme riskini artırır” dedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.