Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meclis’e Para Cezası Geliyor: Vekillerin Maaşı Kesilecek

Meclis’te yaşanan arbede ortamının son bulması için kınama cezalarına para cezaları eklendi. Dört milletvekilinin maaşından toplam 95 bin lira kesilecek.
Meclis’e Para Cezası Geliyor: Vekillerin Maaşı Kesilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) hararetli geçen görüşmelerde milletvekillerinin tutum ve davranışları dikkat çekiyor. Özellikle bu hafta Meclis’e getirilin 2023 bütçe görüşmesinde fiziksel ve sözel saldırılar kamuoyunda tepkiyle karşılandı.

Meclis’te son yaşanan kavgada, AKP Bursa Milletvekili Zafer Işık’ın, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’e attığı yumruk ise son noktayı koydu.

Yaşadığı saldırının ardından hastaneye kaldırılan ve dün itibarıyla yoğun bakımdan çıkan İYİ Partili Örs’ün durumunun iyi olduğu kaydedildi.

Örs’e saldıran AKP’li Işık’a ise iki birleşim geçici çıkarma cezası verilmişti ancak verilen ceza, oturumlardan men edilmekle sınırlı kalmadı.

Disiplin cezası kapsamında Işık’ın vekil maaşının üçte ikisi oranında para cezası kesildi. Böylece AKP’li milletvekilin maaşından 38 bin lira kesileceği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

3 Vekile Kınama Cezası Verildi

Hakaret ve küfür suçu işleyen vekiller arasında gösterilen CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in kuruldaki arbedede küfür ettiği ve meclis tutanaklarına geçirildiği belirtildi. Sertel’e kınama cezası kesildi.

Benzer şekilde, kavga anında gösterdiği uygunsuz hareket nedeniyle İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’a da kınama cezası uygulandı.

HDP Mersin Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na ise Meclis konuşması sırasında “iffetsiz” kelimesini kullandığı için kınama cezası verildi.

Toplamda 95 Bin Lira Para Cezası Verilecek

AKP’li Işık’ın yanı sıra Meclis’te hakaret ve küfür suçu işleyen diğer milletvekillerine de yaptırım uygulanacağı öğrenildi.

Alınan son karar sonrası Meclis’te istenmeyen davranışlar sergileyen ve içtüzüğe aykırı davranan milletvekillerine para cezası kesildi.

Bu hafta bütçe görüşmelerinde yaşanan sözel saldırı mahiyetindeki söylemlerde CHP, HDP ve İYİ Parti’den 3 milletvekilinin maaşından 19’ar bin lira ceza kesileceği açıklandı.

Böylece 4 partinin milletvekillerine toplamda 95 bin lira para cezası kesilecek ve bu para Hazine’ye devredilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.