Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meclis’e Geldi: Süresiz Nafaka Tarih mi Oluyor?

Tartışma konusu olan süresiz nafaka meselesi Meclis gündemine taşındı. Süresiz nafakanın kaldırılması için Meclis Başkanlığına kanun teklifi verildi.
Meclis’e Geldi: Süresiz Nafaka Tarih mi Oluyor?
HABER GİRİŞ

Yakın zamanda tekrar gündeme gelen süresiz nafaka meselesi Meclis’e taşındı. Saadet Partisi Grup Başkanvekili İsa Mesih Şahin, Meclis Başkanlığına sunduğu kanun teklifinde süresiz nafakanın kaldırılması teklifini iletti.

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Şahin, süresiz nafaka meselesinin kamuoyunda tartışılması gerektiğini söyledi. Süresiz nafakanın çok sayıda sorun yarattığının altını çizerek şöyle konuştu:

“Süresiz nafaka konusu, boşandıktan sonra yeniden bir hayat kurmak isteyen tarafların evliliklerinde maddi ve manevi farklı olumsuzluklara neden oluyor. Süresiz nafaka, boşandıktan sonra yeni hayat kuran tarafları yoran bir durum.”

Kriterler Yeniden Belirlenmeli

Saadet Partili Şahin, nafaka alan tarafın, çalışabilir durumda olmasına rağmen nafaka gelirinden vazgeçmemek için sigortasız çalıştığını ve evlilik akdi de gerçekleştirmediğini savundu.

Nafaka süresinin neye göre belirleneceğine ilişkin de bazı kriterlerin olması gerektiğini söyleyerek, “Yoksulluk nafakasının süresi; tarafların evlilik süresine, eğitim, meslek ve sağlık durumuna, nafaka alacaklısının çalışabilir olup olmadığına, çocuk sayısı ve çocukların yaşı gibi kriterlere göre hakim tarafından takdir edilmeli” dedi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.