Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meclis Kulisleri Isınıyor: Haftanın Gündemi Dolu!

TBMM Genel Kurulu'nda fahiş fiyatlarla mücadele ve eğitimcilerin güvenliği konularında tartışmalar sürerken bu hafta AKP grubunda önemli kanun teklifleri masaya yatırılacak. İşte detaylar;
Meclis Kulisleri Isınıyor: Haftanın Gündemi Dolu!
HABER GİRİŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda fahiş fiyatlarla mücadele etmeye yönelik kanun teklifi üzerine görüşmeler devam ediyor. Eğitimcilere yönelik şiddetin cezalarını artıracak yeni düzenlemenin ise bu hafta Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) grubunda gündeme gelmesi bekleniyor.

Fahiş fiyat uygulamalarının önlenmesine dair kanun teklifi, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülüyor. Önerilen kanun değişikliği, Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan 23 maddelik bir düzenleme ile piyasa dengesini bozan işletmelere ağır cezalar getirecek.

Buna göre fahiş fiyat uygulayanlara ve stokçuluk yapanlara verilen cezalar artırılacak. Fahiş fiyat uygulayanlara verilen ceza 100 bin liradan 1 milyon liraya, stokçulara uygulanan ceza ise 1 milyon liradan 12 milyon liraya çıkarılacak.

Ayrıca bir yılda üç kez stokçuluk suçu işleyen işletmelere ise 6 güne kadar kepenk kapatma cezası verilebilecek.

Görüşmelerin bu hafta sonuçlanması durumunda, Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’nın kurulmasına ilişkin kanun teklifi de Genel Kurul’un gündemine gelecek.

GCM Yatırım Banner

Eğitim alanında şiddetin cezalarını artıracak bir kanun teklifi de Meclis gündemine taşınıyor. Taslak üzerinde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme AKP grubunda değerlendirilecek.

Bu düzenlemeyle eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret, direnme ve saldırı gibi suçlarda cezalar yüzde 50 oranında artırılacak. Ayrıca şiddet olaylarında hapis cezasının ertelenemeyeceği ve tutuksuz yargılama yolunun kapatılacağı belirtiliyor.

AKP grubunun bu hafta Meclis Başkanlığı’na iki ayrı kanun teklifini sunmayı planlıyor. Bunlardan biri Milli Savunma Bakanlığı’nın teşkilat yapılanmasında değişiklikler içeren yaklaşık 50 maddelik bir düzenleme iken diğeri ise Ulaştırma Bakanlığı’nın hazırladığı limanlara yönelik uygulamalarda değişiklik öngören kanun teklifi olarak belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın