Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mechatronik Mühendisliğin Mercedes W111’e Yaptığı İnanılmaz Yenilemesi!

Alman restorasyon şirketi Mechatronik, 70'lerin S Serisini ilk günkü haline getirdi. Ancak koyulan motor ve fiyatı da aynı orantıda belirlenmiş. İşte detaylar...
Mechatronik Mühendisliğin Mercedes W111’e Yaptığı İnanılmaz Yenilemesi!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

En başta bu güzel klasik arabayı meydana çıkartan Mechatronik firmasından bahsedelim. Kendisini klasik araçlara adayan Frank Rickert, Almanya’da 1997 yılında bir Mercedes alıp onu restore etmeyle başlamıştır. Aradan geçen 20 yıl içerisinde kazandığı tecrübelerle, en popüler eski Mercedes’leri fabrikadan çıktığı gibi görünmesini sağlıyor. The Drive‘ın konuğu olan W111, Mercedes S Tarihinin en önemli parçalarından birisidir.

W108 ile çıkışı gerçekleşen ve sonradan W111 ile değişen bu harika klasiğe günümüz teknolojik unsurlarında eklendiğini görüyoruz. 1970 model bir arabanın uzun süreli restorasyonundan sonra biçilen fiyatına da çok şaşıracaksınız. Hayret verici olan bir kısmı da W111’e verilen motor ünitesi! Gelin hep beraber neler yapılmış bakalım…

Mercedes W111’e yapılan dış yenileme de ince detaylara dikkat edilmiş.

Paratic Placeholder 640x360

Coupe arabanın soyulan kaportasına, belirlenen kalınlıkta boya atılmış. Ön farların krom çerçeveleri yanlara yapılan sis farlarıyla 70’lerin etkileyeci kimliğinde eksik bir şey bırakılmamış.

Büyük ızgarası uzun kaputunu tamamlarken, üstündeki yıldızı halen kral olduğunu belli ediyor.

Özenli restorasyona profilden devam edilmiş.

Paratic Placeholder 640x360

Orjinal jant ve lastikler kullanılmış. Kapı altlarına yine krom çıta aksesuar uygulamasını görüyoruz. Yenilemeye tabi tutulanlar arasında tavan da var. Hardtop tavanı gövde renginde boyanmış.

W111’in arka kısmına baktığımızda restorasyonun kalite seviyesini yine görebiliyoruz.

Paratic Placeholder 640x360

Sadece 11 bin km‘de olan bu W111’in, uzun bagaj yapısı oldukça sağlam profil çiziyor. Far ve tamponlar yenilenmiş. Ön kısım gibi olan far altı parçalarda W111’in kimliğini belli ediyor.

70’lerin fırtınasının iç mekanına geldiğimizde günümüz S Serilerinde aldığım hissiyatın aynısını verdi.

Paratic Placeholder 640x360

Kaplamalar direk olarak yenileriyle değiştirilmiş. Konsolun büyük kısmına deri uygulama yapılmış. Kemikli direksiyonu ve ahşap panel kısımlarında parlak teknik uygulanmış.

Değişim yapılan klima ve çevresini görüyoruz. Ancak yine de çoğunluklu orjinaline sadık kalınmış.

1970 Mercedes’in motoru yenileme yapılmadan, AMG’den alınan motor yerleştirilmiş.

Paratic Placeholder 640x360

Bu kısım çok önemli! Mechatronik, 70 model W111’i her versiyondan farklı yapmak adına kaput altına 5.5L V8 motor yerleştirilmiş. 360 beygirin alındığı ünite, 7 G-Tronic vitesle aktarımlarını tamamlıyor.

Önemli diğer bir ayrıntı da fiyatı. Mechatronik W111 Mercedes’i almak isterseniz birazcık 400 bin Euro‘ya ihtiyacınız olacak!


Tek kelime ile harika olmuş. Modifiye etmek zor iştir. Ekstra parçalar takılır, hafifletilmek istenirse parçaları karbon fiber gibi parçalardan oluşturulur…

Restorasyon kısmı tuning çalışmalarından biraz daha zordur. Eğer ki orjinale sadık kalınarak yapılacaksa, parçaların mecburen fabrika üretimi olmak zorunda. Mesela bahsettiğimiz W111’in 11 bin km‘de oluşu avantaj olsa da değişen parçalar eminim ki zor bulunmuştur ve fiyatları astronomik dir.

İşin özü restorasyonda, tuning gibi bir şeyleri atlama imkanınız yok. Onun için zaten fiyatı yarım milyon Euro da geziyor. Sizin de büyüklerinizden kalmış 70 model W111’niz olsaydı böyle sıfır olmasını ister miydiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.