Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MEB’den OHAL Bölgesindeki Öğretmenlere Yeni Haklar

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve dört eğitim sendikasının temsilcilerinin katıldığı toplantı sonrasında açıklamalar yapıldı. Detaylar haberde;
MEB’den OHAL Bölgesindeki Öğretmenlere Yeni Haklar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, dört eğitim sendikasının temsilcileri ile bugün bir araya geldi. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), toplantı sonrasında depremin ardından OHAL ilan edilen illerde görev yapan öğretmen ve bakanlık personeline dair yeni kararları açıkladı.

Bakanlık, öğretmen ve MEB personeline yer değişikliği hakkı tanındığını duyurdu.

Mazeret Tayini 3’e Çıkarıldı

MEB’den yapılan yazılı açıklamaya göre Bakanlıkça yılda 2 kez yapılan mazeret tayininin bu yıl Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkisi nedeniyle 3’e çıkarılması kararı alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı merkez binasında gerçekleştirilen toplantıya Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Eğitim-İş Genel Sekreteri Cengiz Sarıyer ve Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay katılım gösterdi.

Bakan Yardımcıları Petek Aşkar ve Sadri Şensoy ile Personel Genel Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in de hazır bulunduğu toplantıda, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde görev yapan öğretmen ve MEB personeline dair yapılması planlanan değişiklikler görüşüldü.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @tcmeb

Aynı zamanda OHAL ilan edilen Adıyaman, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Adana, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’yı kapsayan afet bölgesindeki öğretmen ve Bakanlık personelinin ilgili yasal hükümler kapsamında yer değişikliği ele alındı.

Toplantı sonucunda yılda iki kez yapılan mazeret tayini hakkı, bu yıl depreme bağlı olarak 3’e çıkarıldı.

Yazılı açıklamaya göre mazeret tayini hakkı, afet bölgesinde yer alan illerde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı görev yapan sözleşmeli/kadrolu öğretmen ve diğer personel için geçerli olacak.

Yer Değiştirme Başvurusu Duyurusu

Ayrıca, afet bölgesindeki personelden çocuğunu ya da eşini deprem nedeniyle kaybedenlerle, kendisi ve eş, çocuk, anne, baba gibi bakmakla yükümlü olduğu kişilerin bulunduğu ilde tedavisinin mümkün olmadığını belgelendirenler, yer değiştirme başvurusunda bulunabilecek.

Başvuruları kabul edilen personelin atanmak istedikleri şehirdeki norm kadro ve pozisyon durumuna bakılmaksızın atamalarının gerçekleşmesi sağlanacak. Yer değişikliğine ilişkin ayrıntıların ise yayımlanacak kılavuzda yer alacağı bilgisi verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.