Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MEB: OHAL Bölgesine Geçici Görevlendirme Başvuruları Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre kurum personelinin OHAL bölgesine geçici görevlendirme başvuruları başlıyor. Detaylar haberde;
MEB: OHAL Bölgesine Geçici Görevlendirme Başvuruları Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milli Eğitim Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamayla OHAL kapsamında Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin etkilediği bölgelere geçici görevlendirme başvurularının yarın itibarıyla başlayacağını belirtti.

Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer imzasıyla OHAL ilan edilen illere yazı gönderildi.

MEB’den Geçici Görevlendirme Duyurusu

İlgili yazıda, 15 Şubat 2023 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde, “Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar, ilgili mevzuattaki kısıtlamalara ve şartlara tabi olmaksızın olağanüstü halin gerekli kıldığı durumlar sebebiyle olağanüstü hal kapsamındaki illerde ihtiyaç duyulan birim veya hizmetlerde görevlendirilebilir” hükmünün yer aldığı hatırlatıldı.

Söz konusu hükme istinaden, OHAL bölgesine, sözleşmeli ve kadrolu personelin görevlendirilmesiyle ilişkili işlem sürecine de yazıda yer verildi.

Görevlendirme taleplerinin, kişisel şifre kullanılarak Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) başvuru modülü üzerinden alınacağı bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @tcmeb

Geçici görevlendirme başvurularının, personelin görev yaptığı valilikçe değerlendirilerek uygun görülenlerin modül üzerinden onaylanacağı kaydedildi.

Açıklamanın devamında, MEBBİS modülü üzerinden başvuru yapamayan personelin, geçici görevlendirme taleplerini içeren dilekçeleriyle başvurabileceği; uygun görülen başvuruların, valiliklerce Bakanlığa da bildirileceği ifade edildi.

Başvuruları uygun görülenlerin geçici görevlendirmelerinin Bakanlık tarafından bölgeden bildirilen personel ihtiyacı dikkate alınarak yapılacağı kaydedilen açıklamada, illere geçici görevlendirilenlerin yerlerinin de valiliklerce belirleneceği bilgisi verildi.

Psikoeğitim Programları Başlıyor

MEB, ayrıca okulların açılmasıyla öğrenci, öğretmen ve velilere deprem psikoeğitim programlarının başlatılacağını da duyurdu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @tcmeb

Buna göre Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığı illerde yürütülen psikososyal desteklerin yanı sıra bu bölgeden nakledilen öğrenci, veli, öğretmen ve diğer bireylere psikolojik ilk yardım uygulanacak. Okulların açılacağı 20 Şubat itibarıyla da depremden doğrudan etkilenmeyen 71 ildeki tüm öğrencilere yönelik Deprem Psikoeğitim Programları yürütülecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.