Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MEB Duyurdu: Deprem Bölgesindeki Öğrenciler için İsteğe Bağlı Nakil

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, depremden etkilenen 10 ilde eğitim gören öğrenciler için alınan kararları açıkladı.
MEB Duyurdu: Deprem Bölgesindeki Öğrenciler için İsteğe Bağlı Nakil
HABER GİRİŞ

Depremin ilk günü tüm Türkiye’de eğitim öğretime 1 hafta ara verildiğini duyuran Özer, bugün Kahramanmaraş ve deprem bölgesi ilan edilen diğer 9 ilde eğitim için şöyle konuştu: “Depremden etkilenen 10 ilimizdeki okullarda eğitim görmekte olan öğrencilerimizin istediği illerdeki okullara nakillerini yapacağız.”

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada afet bölgesindeki illerde okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında kayıtlı öğrencilerin nakillerinin istedikleri yerlere yapılacağı bildirildi.

Buna göre öğrencilerin nakilleri, yerleşim yeri adres bilgilerine bakılmaksızın Türkiye genelindeki okullara “Doğal Afet Nedeniyle Nakil” seçeneği kapsamında okul müdürlükleri tarafından e-Okul sistemi üzerinden yapılacak.

Afet bölgesindeki illerde ortaöğretim düzeyinde eğitim gören öğrencilerin Türkiye genelinde eğitime erişimlerinin üst seviyede sağlanabilmesi adına, Türkiye genelindeki okullara il/ilçe nakil komisyonlarınca herhangi bir mağduriyete sebebiyet vermeden yerleştirilmeleri sağlanacak.

Aynı zamanda ikinci dönemin ilk iki haftası içinde yapılması gereken sorumluluk sınavları, eğitim ve öğretim başladıktan sonra valiliklerce belirtilen usullere göre planlanarak yapılacak.

GCM Yatırım Banner

Bakanlıkça alınan kararlar çerçevesinde ayrıca söz konusu illerde 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyet göstermekte olan diğer özel öğretim kurumlarının sınavları, 13 Şubat 2023 tarihine kadar ertelendi.

7-12 Şubat 2023 tarihlerinde yapılacak olan Motorlu taşıtlar sürücü kursu (MTSK) e-Sınav oturumları, Türkiye genelinde ileri bir tarihe; bilim ve sanat merkezleri (BILSEM) sınavları Türkiye genelinde 13 Şubat 2023 tarihine, afet bölgesindeki illerde ileri bir tarihe ve mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında yapılan kalfalık ve ustalık sınavları da ileri bir tarihe ertelendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.