Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

MEB A101 ile İmzaladığı Protokolden Vazgeçti

MEB, A101 ile imzaladı protokole gelen soruları yanıtlamak yerine iptal kararı aldı. Mesleki eğitim adı altında öğrencilerin markette çalışacağı uygulama geri çekildi.
MEB A101 ile İmzaladığı Protokolden Vazgeçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), market zinciri A101 ile imzaladığı mesleki eğitime yönelik protokolde geri adım attı. Bakanlığın market zinciri ile yaptığı protokolün kamuoyunda ve mecliste büyük tepki görmesi üzerine iptal edildiği öğrenildi. Protokolün iptalini, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba duyurdu.

Tartışmalı konular arasında yer alana protokolü meclis gündemine taşıyan Ağbaba, gelen tepkiler üzerine protokolün iptal edildiğini paylaştı.

Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Ağbaba, “Milli Eğitim Bakanlığı, üç harfli A101 ile yaptığı protokolü tepkiler sonrası iptal etti. Bu protokol uygulansaydı öğrenciler, ‘mesleki beceri’ kisvesiyle dört gün A101’de ucuza çalıştırılacaktı” dedi.

Protokol kapsamında markette çalıştırılan öğrencilerin ücretlerinin, işsizler için kurulan İşsizlik Sigorta Fonu’ndan karşılanacağını da hatırlatarak, A101’in çalışanlarını mesleki eğitim merkezlerine (MESEM) kaydettirip maaşlarını bu fon üzerinden devlete karşılatmak istediğini söyledi.

“Devlet üç harflilerin finansörü olmayacak” diyerek, şimdilik büyük bir yanlıştan dönüldüğünü ve konuyu yakından takip etmeye devam edeceklerini ekledi.

“A101 Neye Göre Seçildi, Ücretler Niye İşsizlik Sigorta Fonundan Ödeniyor?”

Protokolün imzalandığı haberini dün kamuoyuyla paylaşan Ağbaba, bakanlığın girişimini eleştirmişti.

Mesleki eğitim adı altında öğrencilerin haftanın 4 günü A101’de çalışacağını ve çocuk işçiliğinin bakanlık eliyle meşrulaştırıldığını savunmuştu.

Ağbaba, “A101 neye göre seçildi, ücretler niye işsizlik sigorta fonundan ödeniyor?” sorularını yönelterek konuyu meclis gündemine taşımıştı. Konuya ilişkin kamuoyu ve sendikalardan art arda eleştiriler gelmişti.

Ağbaba, protokole ilişkin sorularının MEB Bakanı Mahmut Özer tarafından yazılı olarak yanıtlamasını istemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu