Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mazda’nın Elektrikli Araç Üretimine Dev Yatırım Planı

Mazda Motor Corp, elektrikli araçların küresel satışlarındaki oranı artırmak için yatırım planlarını açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
Mazda’nın Elektrikli Araç Üretimine Dev Yatırım Planı
HABER GİRİŞ

Japon otomobil üreticisi Mazda Motor Corp, elektrikli araç üretimini artırmak için lityum iyon pil üreticisi olan Envision AESC ile iş birliği yapacağı açıklandı. Mazda söz konusu ortaklık ve elektrikli araç üretimini artırmak 2030 yılına kadar 1,5 trilyon yen yatırım yapacağı paylaşıldı. Böylelikle şirketin küresel otomobil satışlarını da artırması hedefleniyor.

Mazda’nın üst düzey yöneticisi Akira Koga Reuters’a verdiği demeçte, yatırımın ortaklar ile detaylı bir şekilde yapılmayacağını, araştırma ve geliştirme için kullanılacağını söyledi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, elektrikli araçların küresel satışlarındaki oranını yüzde 25’den 2030 yılı itibarıyla yüzde 25-40 oranına yükseltmeyi hedefliyor.

Elektrikli Araç Pil Tedariki İçin Anlaşma Sağlandı

Mazda CEO’su Akira Marumoto bir basın toplantısında şirketin Çinli yenilenebilir enerji grubu Envision AESC ile Japonya’da üretilen elektrikli araçların pil tedariki için bir anlaşmaya varıldığını doğruladı.

Mazda, Japonya’daki fabrikalarında elektrikli araç üretimini artırma yönünde adımlar atıyor. Otomobil üreticisi bu yönde ortaklıklarını da artırarak geliştirmek için Japon elektronik parça üreticisi Rohm Co dahil yedi şirketle çalışmayı kabul ettiğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Mazda Mart 2026 Mali Yıl Sonunda 4,5 Trilyon Yen Net Satış Hedefliyor

Dünya çapındaki otomobil üreticileri, temiz çevre düzenlemeleri karşısında elektrikli araç ve pil üretimini artırmak için milyarlarca dolar harcıyor.

Reuters haberinde Mazda’nın rakibi Honda Motor Co’nun da Koreli pil tedarikçisi LG Energy Solution ile ABD’de elektrikli araçlar için 4,4 milyar dolarlık yeni bir lityum iyon pil tesisi kuracağını hatırlattı.

Mazda’nın Mart 2026’da sona eren mali yılında, Mart 2022’de sona eren mali yıla göre yaklaşık yüzde 45’lik bir artışla yaklaşık 4,5 trilyon yen net satış hedeflediğini söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.