Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mazda, Bir Hatadan Dolayı Araçlarının Aniden Motorlarının Duracağını Söyledi!

Mazda, fabrikasyon bir motor arızasından dolayı binlerce aracını geri çağırmak zorunda kalıyor! Durumun ciddi olduğu belirtildi.
Mazda, Bir Hatadan Dolayı Araçlarının Aniden Motorlarının Duracağını Söyledi!
HABER GİRİŞ

Mazda, yaptığı bazı hatalardan dolayı Kuzey Amerika’ya giden modellerinin bir riskle karşı karşı olduklarını açıkladı. Çoğu araştırma ve müşteri memnuniyet anketlerinde en sorunsuz araç markası olarak birinciliğe layık görülen Mazda da bir geri çağırma hikayesi yaşayacak. Özellikle sorunsuzluk ve modellerinde arıza olaylarını çok yaşatmayan marka, NHTSA‘nın yayınladığı bir duyuru ile müşterilerine geri gelin çağrısı yapacak.

Motor bölümünde eksik yapılan yazılım ve buna bağlı olarak parçaların işlevini yitirdiğini bildirildi. Durumun ciddiyetinde gidiş sırasında motorun aniden durarak, bir kazaya sebep olabileceği aktarıldı. İşte detaylar;

Kuzey Amerika’yı kapsayan geri çağırma da durumun tehlikesi belirtildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yapılan bir bildiride otomobil üreticisi hidrolik valf boşluğu ayarlayıcı kontrol eden yazılımın, silindir devre dışı bırakamadan tam silindir etkinleştirme moduna geçerken hatalı çalışabileceğini söyledi.

Mazda, giriş valfi rocker kolu başlangıç pozisyonu kaybedebilir ve iç motor parçalarıyla etkileşime geçebilir şeklinde arızayı yorumladı. Belirtiler arasında motorda tekleme, güç kaybı ve de gösterge ekranında uyarı lambası yanıyor.

Tehlikeli olan kısım, motor durma eylemine geçerse araç bir daha çalıştırılamayacak. Bu da kaza riskinin doğmasına neden olacak.

GCM Yatırım Banner
Geri çağrılacak araç listesi de verildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Geri çağırmaya gelen araçlar 2019 Mazda 3 14.483 adet. 2018-2019 CX-5 224.240 adet, Mazda 6 20.846 adet. Müşterilere bilgilendirmeler yapılıp servislere davetin 26 Ağustos veya daha önce başlaması bekleniyor.

Ayrıntılar şimdilik bu kadar. Ayrıca hatalardan dolayı herhangi bir ölüm veya yaralanma vakalarına rastlanmadığı söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın