Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Emisyon Sıkıntılarına Rağmen Mazda, Dizel Skyactive-D Motorunu ABD’ye Yolluyor

Dizel motorlu araçlara en başından beri karşı olan Japon firmaların aksine Mazda, ABD'ye gidecek bazı modellerine Skyactive-D dizel motorunu yerleştiriyor.
Emisyon Sıkıntılarına Rağmen Mazda, Dizel Skyactive-D Motorunu ABD’ye Yolluyor
Yorum

Mazda, diğer otomotiv şirketleri içerisinde, kendine has duruşları vardır. Yapılmayanı yapmak onun işi olduğu gibi otomobil alanında birçok yeniliği kendi bünyesinden etrafına sunmaktadır. Japon şirketin başlıca en karakteristik özelliği, benzin motorlarının bozulmaması ve uzun yıllar masrafsız kullanılabilmesidir!

Toyota ve farklı Uzak Doğu şirketleri gibi Mazda’da dizel motorlarla haşır neşir olmayan, sadece kendilerini o yönde tercih edenlere karşı boş göndermemek için motorin yakıtlı ünite kullanan firmadır. ABD ticaretinde Mazda, Skyactiv-X gibi dizel mantığında çalışan motor yerine onun “D” simgesine sahip dizel üniteleri ilk defa göndermeye başlıyor. İşte detaylar;

Araç dünyasında bazen bir şeyleri anlamakta bizlerde zorluk çekiyoruz.

Nedenini açıklayacak olursak; bildiğimiz gibi yer kürede dizel motorlu araçlara karşı açılan bir savaş mevcut. Amerika’da VW’nin emisyon değer değişimlerinin anlaşılmasıyla başlayan süreç içerisinde, motorin yakıtlı ünitelerde ani bir geri çekilme olmuştu.

Elektrikli araçlara geçilme süreci hızlandırılarak, aslında emisyon skandalı bir yerde “şirket-ülke” anlaşmasına dönüşmüştü. Katı emisyon sınırları belirleyen Amerika, öyle kolay kolay firmaların dizel motorlarını kabul etmiyor. Ancak Mazda, beklemediğimiz şekilde Skyactive-D‘li modellerini ihraç edeceğini söyledi.

Automoto News‘in verdiği haberde, Mazda’nın istenilen değer rakamlarını sağladığı söyleniyor.

Markanın Kuzey Amerika CEO’su, dizel modellerin gönderimlerinin yapılacağı ve “yol haritasında” buna yer verdiklerini açıkladı. Birkaç gün önce çıkan söylentiler arasında CX-5 Signature AWD kompakt SUV‘la başlangıcın olması bekleniyordu.

İyi tepkiler verebilen 2.2L Skyactive-D, gerekli tüm yönetmeliklere uyduğundan emin olunmuş ve projenin devlet kurumlarıyla yakın ilişkide yürütüldüğünden söz edilmişti.

Şaşırdığımız ve sorduğumuz kısım, “o zaman neden Skyactive-X var”.

Zira Japon Mazda, içten yanmalı motorlarının daha uzun süre ölmeyeceğini, birkaç teknikle daha sağlam hale getirilebileceği demesinin ardından, mantığı çok farklı olan Skyactive-X‘i ortaya atmıştı.

İlginizi Çekebilir :

Mazda 2019 Yılında Rotary – Wankel Motorunu Hibrit Desteği ile Tekrar Getiriyor!

Konu üzerine açıklama yapan CEO Akira Marumoto, “Dizel motorumuzda farklı bir mantığı uygulayarak, gerekli olan değerlerin hepsini yakaladık. Skyactive-X benzinli ünitenin de hemen piyasaya çıkarmama kararı aldık. Avrupa’da emin adımlarla ve kontrollü şekilde yeni nesil ünitemizi sunacağız.” dedi. Konu hakkında sizin düşünceniz nedir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu