Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mayıs’ta Alüminyum Kazandırdı, Çinko Kaybettirdi

Talep endişesi yatırımcıları emtialardan uzaklaştırırken, Mayıs ayında sert satışlar görüldü.
Mayıs’ta Alüminyum Kazandırdı, Çinko Kaybettirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de sanayi ve fabrika verilerinin Covid sonrası beklenen toparlanmayı göstermemesi özellikle sanayi türü emtialar üzerinde doğrudan baskı yaratıyor. Birçok kalemde dünyanın en büyük ithalatçısı ve tüketicisi olan Çin’deji zayıf performans bakır, gümüş, çinko ve çelik gibi emtialarda talep endişesini artırdı.

Aynı şekilde ABD’de borç tavanı meselesi, ülkenin temerrüde düşeceği kaygısı da emtialarda talep kaygısına ve satışlara yol açtı. Mayıs ayında birçok emtia türü satış baskısıyla karşılaştı.

Üç Ürün Hariç Tümünde Fiyatlar Düşüş Gösterdi

Emtia Mayis Degisimleri
Kaynak: AA

Mayıs ayında kakao, mısır ve alüminyum dışındaki tüm emtia türlerinde fiyatlar düşüş gösterdi. Alüminyumda bir aylık artış oranı yüzde 16 olurken, onu yüzde 2,4 ile kakao, yüzde 1,5 ile mısır takip etti.

Geçen ay fiyatı en fazla düşen emtia türü yüzde 15,2 ile çinko oldu. Nikelde aylık düşüş yüzde 14,6, Brent petrolde yüzde 10,1, paladyumda yüzde 9,2, soya fasulyesinde yüzde 8,4, platinde yüzde 7,4, kurşunda yüzde 6,2 olarak gerçekleşti.

Düşüşün en az olduğu ürün yüzde 0,5 ile pirinç olurken onu yüzde 1,4 ile altın, yüzde 1,7 ile pamuk, yüzde 3,9 ile kahve, yüzde 4,9 ile şeker, yüzde 5,7 ile bakır, yüzde 6 ile doğalgaz, yüzde 6,1 ile gümüş ve yüzde 6,2 ile buğday izledi.

Emtia Türlerinde Anlık Fiyatları Görmek için Tıklayın

Haftanın üçüncü işlem gününde genel tabloya bakıldığında piyasanın genelinde okların yeşil gösterdiği görülüyor. Petrol fiyatları yüzde 1’den fazla artarken Amerikan türü ham petrol 72,50, Brent petrol 77,10 dolardan işlem görüyor.

Metal türlerinden gümüş yüzde 0,09, bakır yüzde 0,33, platin yüzde 0,51 artıda, paladyum ise yüzde 0,27 ekside seyrediyor. Tarımsal emtialardan buğday yüzde 0,49, soya yağı yüzde 0,20, kahve yüzde 1,7, mısır yüzde 0,4 ve kakao yüzde 0,36 artış yönünde işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%