Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mayıs’ın Gözdesi Borsa Oldu! Yatırımcının Yüzünü Bu Hisseler Güldürdü

Verilere göre Mayıs ayında enflasyona karşı reel olarak en yüksek getiriyi borsa sağladı. Peki, borsanın şampiyon hisseleri hangileri oldu? İşte o hisseler…
Mayıs’ın Gözdesi Borsa Oldu! Yatırımcının Yüzünü Bu Hisseler Güldürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu hafta içinde Mayıs ayına ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları açıklandı. Açıklanan rapora göre aylık bazda en yüksek reel getiri Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksinde gerçekleşti. Endekste en yüksek getiriyi sağlayan hisseler belli oldu.

Rapora göre Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde BIST 100, yüzde 6,89 oranında getiri sağlarken, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 5,44 oranında getiri elde etti. Midas’ta yer alan bilgilere göre Mayıs ayında BIST 100 Endeksinde ise en yüksek getiriyi sağlayan ilk 10 hisse belli oldu.

Buna göre ilk sırada yüzde 71,23’lük getiri ile Denge Yatırım (DENGE) yer aldı. İkinci sırada yüzde 65,77 ile Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT), üçüncü sırada yüzde 61,05 ile İhlas Haber Ajansı (IHAAS) hissesi geldi.

Listenin dördüncü sırasında yüzde 55,93’le İhlas Ev Aletleri (IHEVA) ve sonrasında yüzde 52,01 ile Suwen Tekstil (SUWEN) geldi.

Yüksek getiri sağlayan diğer hisseler ise şunlar oldu:

GCM Yatırım Banner
  • Başkent Doğalgaz (BASGZ): Yüzde 51,12
  • Banvit (BANVT): Yüzde 50,53
  • Birko (BRKO) Yüzde 49,83
  • Fenerbahçe (FENER): Yüzde 42,50
  • İhlas Yayın Holding (IHYAY): Yüzde 41,89

En çok kazandıranlar listenin başını çeken Denge Yatırım (DENGE) Mayıs ayında kayda değer yükseliş gösterdi. Nisan’ı 2,92 TL’den kapatan DENGE, Mayıs ayını 5 TL’den kapattı.

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT), hisseleri Nisan ayında en yüksek 57,9 TL’yi gördükten sonra kapanışı 55,5 TL’den yaptı. Yılın 5’inci ayında yeşil mumları yakan hisseler en yüksek 93,05 TL’yi gördü. Kapanışı 92 TL’den yaptı. Haziran’da yükseliş seyrini devam ettirdi.

Mayıs ayında yüzde 61,05’lik getiri sağlayan İhlas Haber Ajansı (IHAAS) ise Nisan ayını 13,66 TL’den kapattı. Mayıs ayında tırmanışa geçen hisseler 25,96 TL’yi gördü. Kapanışı 22 TL’den yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın