Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mayıs Enflasyonunu Yorumlayan Nebati: Düşüş Eğilimine Girmiştir

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, enflasyonda artışın hız kestiğini ve mücadelenin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini söyledi.
Mayıs Enflasyonunu Yorumlayan Nebati: Düşüş Eğilimine Girmiştir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bu sabah açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Mayıs’ta yıllık olarak yüzde 73,50 oranında gelen enflasyonda, artışın hız kestiğini belirtti.

“Nisan ayında yüzde 7,25 olarak gerçekleşen TÜFE aylık artış oranı Mayıs ayında yüzde 2,98 gerçekleşerek enflasyon düşüş eğilimine girmiştir.” diyen Nebati, enflasyonu etkileyen unsurlara değindi.

Küresel salgın ve savaş ortamının tetiklediği gıda ve enerji başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki artışların ve tedarik zincirlerinde oluşan bazı aksaklıkların, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de enflasyon artışında temel rol oynadığını söyledi.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Uyguladığımız politikalar, yönetilen-yönlendirilen fiyatlar, vergi indirimleri ve sübvansiyonlar vasıtasıyla vatandaşımızın fiyat artışlarından en az düzeyde etkilenmesini ve enflasyondaki gevşemenin artarak devamını sağlamak amacıyla çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.” şeklinde açıklamada bulunarak, daha önceki söylemlerini destekleyici cümleler kurdu.

Önümüzdeki süreçte olumlu seyreden iklim koşulları sayesinde tarımsal üretimde artış beklediklerini, bunun da enflasyondaki gevşemeyi olumlu etkileyeceğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner
Nebati Enflasyon Yorumu
Kaynak: Twitter

Bunun yanında atılacak adımlarla bir yandan insanların günlük hayatlarını etkileyen fiyat artışlarının önüne set çekeceklerini, diğer yandan da gelir seviyesini artıracaklarını kaydetti.

Bakan Nebati açıklamasını “Enflasyonla mücadele önümüzdeki dönemde birinci önceliğimiz olmaya devam edecektir. Vatandaşlarımızın enflasyon baskısı altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz!” sözleriyle tamamladı.

Bu hafta başında Anadolu 500 Ödül Töreni açılışı kapsamında yaptığı konuşmada; enflasyonla mücadelenin öncelikli olduğunu, fiyat istikrarına büyük önem verdiklerini ve enflasyonla mücadeleye yönelik canla başla çalıştıklarını belirterek, artan fiyatlara, stokçuluğa, fırsatçılığa izin vermeyeceklerini dile getirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın