Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mayıs Ayında Marketteki 35 Ürünün 22’sinin Fiyatına Zam Geldi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Mayıs ayında marketlerdeki 35 ürünün 22'sinde fiyat artışı, 12'sinde fiyat düşüşü görüldüğünü açıkladı.
Mayıs Ayında Marketteki 35 Ürünün 22’sinin Fiyatına Zam Geldi
HABER GİRİŞ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Mayıs ayında üretici ve market fiyatları arasındaki değişimleri, aylık ve yıllık girdi maliyetlerindeki dalgalanmaları ve hasadı başlayan hububat ürünlerindeki son durumu değerlendirdi.

Bayraktar, Mayıs ayında markette fiyatı en çok artan ürünün havuç, üreticide ise patlıcan olduğunu belirtirken, fiyatı en çok düşen ürünün ise hem markette hem de üreticide kuru soğan olduğunu ifade etti.

Mayıs ayında üretici ve market arasındaki en büyük fiyat farkının yüzde 293,9 ile kuru incirde olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Kuru incirdeki bu büyük fiyat farkını yüzde 284,6 ile limon, yüzde 247,3 ile salatalık, yüzde 233,5 ile elma ve yüzde 213,2 ile kuru soğan takip etti” dedi.

Market fiyatlarını analiz eden Bayraktar, 35 ürünün 22’sinde fiyat artışı, 12’sinde fiyat azalışı ve 1 üründe ise fiyat değişimi olmadığını belirtti ve şunları ekledi:

“Mayıs ayında markette fiyatı en çok artan ürün yüzde 34,7 ile havuç oldu. Havuçtaki fiyat artışını yüzde 16,6 ile limon, yüzde 16,3 ile patlıcan, yüzde 15 ile yumurta ve yüzde 13 ile Antep fıstığı izledi. Markette fiyatı en çok düşen ürün ise yüzde 21,6 ile kuru soğan oldu.”

GCM Yatırım Banner

Üretici fiyatlarını da değerlendiren Bayraktar, Mayıs ayında 27 ürünün 3’ünde fiyat artışı, 13 ürünün fiyatında düşüş ve 11 üründe ise fiyat değişimi olmadığını belirterek, “Üreticide en büyük fiyat düşüşü yüzde 34,2 ile kuru soğanda görüldü” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.