Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mavi Giyim’den GES, Yaprak Süt’ten Hibe Başvurusu Hamlesi

Mavi Giyim GES kurulumu için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Yaprak Süt ise hibe almak için Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvuru yaptı.
Mavi Giyim’den GES, Yaprak Süt’ten Hibe Başvurusu Hamlesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Şirketler fosil yakıtlardan uzaklaşıp, yenilenebilir enerjiye geçme konusunda adeta birbiriyle yarışıyor. Sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda bu konuda bir adım da Mavi Giyim’den geldi. Mavi Giyim, güneş enerjisi santrali (GES) yatırımı yapmaya karar verdi.

All Blue sürdürülebilirlik stratejisi ve 2050 yılına kadar iklim pozitif şirket olma hedefi doğrultusunda, GES kurulumu için ”Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği” çerçevesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na çağrı mektubu başvurusu yapıldığı bildirildi.

Mavi Giyim, yenilenebilir enerji alımı yapılan merkez ofis ve elektrik sayaçları şirkete ait olan cadde mağazalarının elektrik ihtiyacını sürdürülebilir kaynaklardan karşılamak amacıyla Eskişehir ili Sivrihisar ilçesi Yenice Mahallesi’nde 8.308,30 MWp / 6.600 MWe kapasiteli bir GES kurmayı planlıyor.

Bakanlığın, çağrı mektubuna olumlu dönüş yapması halinde konuya dair gelişmelerin ve projenin detaylarının yine Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden duyurulacağı bildirildi.

Yaprak Süt Hibe Başvurusu Yaptı

Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Tarım ve Orman Bakanlığı-Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı’na hibe başvurusu yaptı. Şirketin yenileme ve modernizasyon kapsamında makine ekipman modernizasyon yatırım projesi için yapılan hibe başvurusu olumlu sonuçlanırsa, alınacak destek ile yapılması planlanan işlemler de açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Buna göre  bir adet traktör arkası 14 metreküp kapasiteli yem karma ve dağıtma makinesi, bir adet 15.000 litre kapasiteli süt soğutma ve depolama tankı, sağımhane revizyonu kapsamında 48 adet süt ölçer ve gübre yönetimi kapsamında 1 adet nozüllü mix pump  ile 1 adet dalgıç tip gübre karıştırıcı alınacak.

Söz konusu yatırımların toplamda KDV hariç 3.823.000 TL olduğu belirtilirken, bunun yarısının hibeden karşılanması amaçlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.