Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mastercard’ın İlk Çeyrek Karı Zorlu Ekonomik Ortamda Beklentiyi Aştı

Finans devi Mastercard, yılın ilk çeyreğinde, küresel ekonomideki zorlu şartlara rağmen beklenti üstü kar bildirdi. Ayrıntılar haberde...
Mastercard’ın İlk Çeyrek Karı Zorlu Ekonomik Ortamda Beklentiyi Aştı
YAYINLANMA ZAMANI

Ödeme devi Mastercard yılın ilk çeyreğine dair kazanç bildirimini yayımladı. Mastercard, çalkantılı ekonomiye karşı artan seyahat ve yemek talebinin yüksek harcamalardan kaynaklanan darbeye karşı koyması ile yılın ilk çeyreği için piyasa tahminlerini aştı.

Yükselen faiz oranları ve inatçı enflasyon, düşük gelirli hane halklarının bütçelerini olumsuz etkilerken, daha varlıklı tüketiciler seyahat ve eğlenceye harcamaya devam ederek ödeme işlemcilerindeki işlem hacimlerini artırıyor.

Finans şirketinin düzeltilmiş bazda toplam işletme giderleri, 31 Mart’ta sona eren ilk çeyrekte yüzde 10 artarak 2.4 milyar dolara yükseldi. Net gelir yüzde 11 artarak 5.7 milyar dolara çıkarken, analistlerin 5.64 milyar dolar olan beklentisi geçilmiş oldu.

Mastercard, Wall Street’in hisse başına 2,72 dolar tahminini geçerek ilk çeyrekte 2,80 dolar kazandı. ABD kart firmasının net geliri, bir yıl önceki 2.6 milyar dolar seviyesinden, 2.4 milyar dolara geriledi.

Mastercard tarafından gerçekleştirilen tüm işlemlerin toplam dolar değerini temsil eden bir metrik olan brüt dolar hacimleri, yüzde 15 artışla 2,1 trilyon dolara ulaştı. Pandemi kilitlenmelerinden bıkan tüketicilerin bastırılmış talebi buna yardımcı oldu ve Mastercard’ın sınır ötesi hacimlerinde yüzde 35’lik bir artış kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Sonuçlar, sektörün görünümünün son aylarda yaklaşan bir durgunluk ve on yıllardır süren yüksek enflasyon endişeleriyle karardığı ABD’deki en büyük kart firmaları için karışık bir çeyreğin içerisinde geliyor. Finans şirketinin en büyük rakibi Visa da, bu hafta başlarında açıkladığı kar oranı ile tahminleri aştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.