Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Barclays İlk Çeyrek Net Karındaki Artış ile Beklentileri Aştı

Londra merkezli yatırım bankası Barclays, ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Banka beklenti üstü gelir bildirdi. Detaylar şöyle...
Barclays İlk Çeyrek Net Karındaki Artış ile Beklentileri Aştı
YAYINLANMA ZAMANI

İngiltere merkezli yatırım bankası Barclays yılın ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Banka ilk çeyrekte yüzde 27’lik artışla 1,78 milyar sterlin net kar bildirimi gerçekleştirdi ve analistlerin beklentilerini aştı. Tahinler net karın 1.43 milyar sterlin seviyesine geleceği yönündeydi.

Şube bazında, bankanın tüketici, kartlar ve ödemeler bölümünden elde edilen gelir yüzde 47 arttı ve kurumsal ve yatırım bankası bölümündeki yalnızca yüzde 1′lik büyümeyi telafi etti. Barclays’ın geliri, iyileşen net faiz geliri nedeniyle yüzde 19 arttı.

Banka ayrıca, daha yüksek ABD kart bakiyelerinden kaynaklanan 500 milyon sterlinlik kredi değer düşüklüğü bildirdi.

Değer düşüklüğü ücretleri, işletmeler tarafından varlıkları silmek için kullanılır. Önceki sonuçlarında Barclays, müşterileri maliyet baskılarıyla mücadele ederken geçen yıl bu tür masraflar için 1,2 milyar sterlin ayırdığını açıklamıştı.

Banka ilk çeyrekte tüm performans ölçütlerinin 2023 hedeflerine ulaşma yolunda olduğunu açıkladı. Barclays İcra Kurulu Başkanı CS Venkatakrishnan, geliri yüzde 11 artışla 7,2 milyar sterline ulaşan güçlü bir çeyrek değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Grup genelindeki ivmenin, güçlü bir sermaye pozisyonu korumasına, hissedarlara cazip getiriler sunulmasına ve müşterileri belirsiz bir ekonomik ortamda desteklemeye olanak tanıdığını söyledi.

Sonuçlar, küresel bankacılık sektörü için Mart ayı başlarında ABD merkezli Silicon Valley Bank ve diğer birkaç bölgesel kredi kuruluşunun çöküşünü ve Credit Suisse’in hızla devralınmasını gören çalkantılı bir dönemin ardından geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın