Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deutsche Bank 1Ç23’te Net Karını Yüzde 8 Artırdı

Deutsche Bank, 2023'ün ilk çeyreğinde 1,9 milyar Euro vergi öncesi kar bildirdi. Raporun detayları haberimizde...
Deutsche Bank 1Ç23’te Net Karını Yüzde 8 Artırdı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Yaklaşık iki ay sürecek bilanço döneminin başlamasıyla hem yurt içi hem de yurt dışı şirketlerin raporlarını yakından takip ediyoruz. 2023 yılı ilk çeyrek finansal raporunu yayımlayan Alman Deutsche Bank, 1,9 milyar Euro vergi öncesi kar bildirdi. Yıllık bazda yüzde 12 artış gösteren rakam, 2013’ten bu yana en yüksek üç aylık vergi öncesi kar oldu.

Net kar yıllık yüzde 8 artışla 1,3 milyar Euro, net gelir yüzde 5 artışla 7,7 milyar Euro olurken, maliyetin gelire oranı yüzde 73’ten yüzde 71’e geriledi. Küresel bankacılık krizine rağmen gelirini artıran Deutsche Bank, 11 çeyrektir üst üste kar açıklıyor.

Ticari büyüme, teknoloji ve kontrollere yapılan yatırımların daha düşük banka vergileri ile dengelenmesiyle düzeltilmiş maliyetler 5,4 milyar Euro oldu.

Çekirdek sermaye 1 (CET1) sermaye oranı yüzde 13,4’ten yüzde 13,6’ya yükseldi. 372 milyon Euro kredi zararı karşılığı, ortalama kredilerin 30 baz puanı, ortalama kredilerin 25-30 baz puanlık 2023 rehberlik aralığı yeniden teyit edildi.

Likidite karşılama oranı, 63 milyar Euro fazla vererek yüzde 143’e yükseldi. Ek önlemlerle artan tasarruf hedefi 2,0 milyar Euro’dan 2,5 milyar Euro’ya yükseltildi.

GCM Yatırım Banner

İcra Kurulu Başkanı Christian Sewing, ilk çeyrek sonuçlarının Global Hausbank stratejilerinin müşterileriyle ne kadar ilgili olduğunu gösterdiğini söyledi.

Raporun 2025 hedeflerini tutturma yolunda ilerlediklerini gösterdiğini söyleyen CEO, “Güçlü organik sermaye üretimi, dağıtım taahhüdümüzü yeniden teyit etmemizi sağlıyor ve bu yıl içinde daha fazla hisse geri alımı gerçekleştirmeye hazırlanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.