Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MASİS’den Yasal Düzenleme Çıkışı: Madencilik Sektörü Kaygılı

Madencilik alanına getirilecek yeni yasal düzenleme haberlerine dair MASİS Başkanı’ndan açıklama geldi. Detaylar haberde…
MASİS’den Yasal Düzenleme Çıkışı: Madencilik Sektörü Kaygılı
HABER GİRİŞ

Maden Sanayii İşverenleri Sendikası (MASİS) Yönetim Kurulu Başkanı Naci İlci, yasal düzenlemeler yüzünden madencilik sektörünün gelecek kaygısı olduğuna yönelik çıkış yaptı. Paylaştığı yazılı açıklamada Türkiye’de madenciliğin öneminin yeterince anlaşılmadığını söyleyen İlci, sektör kaygılarından bahsetti.

Önceki hafta açıklanan Orta Vadeli Program’da madenciliğe özel bir başlık açılmasını umut verici olarak tanımlayan MASİS Başkanı, “Böylelikle ülkemizin ekonomik performansı üzerinde madencilik sektörünün ne denli etkili olduğu en yetkili makamca teyit edilmiş oldu. Milli kaynakların ekonomiye kazandırılmadığı hiçbir programın başarıya ulaşması söz konusu değildir” dedi.

Madencilik alanında gerçekleştirilecek faaliyetlerde çevrenin de göz önüne alındığını savunan İlci, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yakın zamanda yeni bir yasal düzenlemeye gideceği yönündeki haberlere ilişkin şöyle konuştu:

“Toplumumuzdaki olumsuz algı ile ulusal ve uluslararası yatırımları askıya alma noktasına getiren yasal düzenlemeler nedeniyle madenciliğin geleceğine ilişkin ciddi kaygılar taşıyoruz. Ormanlarımızın sadece binde üçünde maden üretimi yapılırken tüm ormanlarımızın tahribata uğratıldığına yönelik olumsuz algı, milli kaynakların ekonomiye kazandırılması çabasını gölgeliyor. Bunun için madenciliğe kamu yararı penceresinden bakılmalı. Çevre ve madenin her ikisinden de vazgeçmek gibi bir lüksümüz söz konusu olamaz. Gerek toplum gerekse kamu otoritesi konuya olan yaklaşımlarını bu gerçekten hareketle belirlemek durumunda.” (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.