Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Martı’ya Açılan Soruşturma Bir Ayda Sonuçlandı

Rekabet Kurumu, Martı hakkında yürütülen soruşturmanın sonuçlandığını duyurdu. Kararın, bir ayda alınması dikkat çekti.
Martı’ya Açılan Soruşturma Bir Ayda Sonuçlandı
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin önde gelen ulaşım şirketi Martı, 10 Ağustos’ta hakkında açılan soruşturma ile gündeme gelmişti. Kendisini, Türkiye’nin öncü ve tek ölçeklenmiş mobilite şirketi olarak tanımlayan şirkete yönelik soruşturma bir ay gibi bir sürede sonuçlandı.

Rekabet Kurumu tarafından bugün yapılan açıklamaya göre soruşturmanın sonuçlanmasına ilişkin karar, şirketin verdiği taahhüt üzerine alındı.

Rekabet Kurulu, 21.07.2022 tarih ve 22-33/527-M sayılı kararı ile Martı İleri Teknoloji A.Ş’nin ilgili ürün pazarında hakim durumda bulunduğu ve rakipleri üzerinde dışlayıcı eylemleri ile egemen durumunu kötüye kullanmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği iddiasıyla soruşturma başlatıldığını anımsattı.

Soruşturma süreci devam ederken, Martı tarafından dosya içeriğindeki rekabetçi endişelere yönelik olarak taahhüt sürecinin başlatılmasına ilişkin başvuruda bulunulması üzerine gerçekleştirilen görüşmelerle bir taahhüt paketi sunuldu.

08.09.2022 tarihinde Rekabet Kurulu’nca dosyanın müzakeresi sonucunda taahhütlerin dosya kapsamında tespit edilen rekabet sorunlarını giderebilecek nitelikte olması nedeniyle kabulüne ve ilgili teşebbüs açısından bağlayıcı hale getirilerek soruşturmanın sonlandırılmasına karar verildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.