Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Martı, Harvard ve MIT’lilerin Yapay Zeka Şirketini Aldı

Türkiye’de tepki görse de ABD tarafında güçlü adımlar atan Martı, Boston merkezli Zoba'yı bünyesine kattığını duyurdu. Şirket açıklaması haberde;
Martı, Harvard ve MIT’lilerin Yapay Zeka Şirketini Aldı
HABER GİRİŞ

Geçen yıl New York Borsası’na açılan scooter paylaşım sistemi Martı, ABD’deki varlığını güçlendirmeye devam ediyor. Son gelişmelerde Martı’nın Amerikan yapay zeka şirketi Zoba’yı satın aldığı öğrenildi.

Şirketin konuya ilişkin paylaştığı açıklamada, ABD’deki ünlü üniversitelerden olan Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Harvard mezunlarının kurduğu yazılım platformunun Martı’nın gelir ve gider kalemi için düzenleyici pozisyonda olacağı kaydedildi.

Yapay zeka şirketinin, Martı’nın gelirlerini artırmak ve saha operasyon maliyetlerini düşürmek için altyapı sağlaması planlanıyor.

İki şirket arasında geçen yıl Ekim ve Kasım ayında pilot proje hayata geçirilmiş, yapay zeka ile araçların sürüş sayısı artmış ve Martı’nın kârlılığı yükselmişti.

Şirket kurucusu Oğuz Alper Öktem, daha önce yapılan pilot projelere atıf yaparak, Zoba’nın yazılımıyla en iyi sonuçları elde ettiklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Öktem, “Zoba’nın yazılımı, başlangıçta iki tekerlekli elektrikli araç operasyonlarını optimize etmek için oluşturulmuş olsa da Martı olarak bu sağlam temel üzerinden yolculuk paylaşım operasyonlarımızın tümünü daha da geliştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Türkiye’de Taksiciler Hedef Almıştı

Türkiye’de özellikle büyükşehirlerde yaşanan ulaşım sıkıntısı için sürücülerin boş koltuklarını paylaştığı Martı TAG uygulaması alternatif bir çözüm olmuş ancak bu kez taksiciler isyan etmişti.

Taksiciler, Martı TAG’i korsan taşımacılık uygulaması olarak görmüş ve konuyu mahkemeye taşımıştı.

Türkiye’de hedef alınan Martı TAG için mahkeme kararı olumlu olmuş, delillerin yetersiz bulunmasıyla korsan taşımacılık cezaları iptal edilmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.