Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Marmara Depreminin Türkiye’ye Faturası Tahmin Edildi

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Uğur Gülen, Marmara'da yaşanabilecek olası bir depremin Türkiye'ye maliyetini tahmin ettiklerini söyledi.
Marmara Depreminin Türkiye’ye Faturası Tahmin Edildi
HABER GİRİŞ

Uzmanların uzun zamandır Marmara’da büyük bir deprem beklediği biliniyor. Bölgenin ülke sanayisinin büyük bölümüne ev sahipliği yapması nedeniyle, yaşanması muhtemel bir depremin büyük maliyet yaratacağı biliniyor.

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Uğur Gülen katıldığı canlı yayında sigorta sektörünün gündemindeki konulara ilişkin konuştu.

Gülen 2023’ün Şubat ayında çok üzücü ve yıkıcı bir deprem yaşandığını ve bunun beklenen Marmara depremi için de bir uyanış getirdiğini söyledi. Marmara depreminde 320 milyar dolarlık bir hasar olacağının tahmin edildiğini söyledi.

Deprem hattındaki kentler için bina tamamlama sigortalarının önemli bir rol üstleneceğinin altını çizen Gülen, “Bu ürün, kentsel dönüşümü de hızlandıracak bu sigorta ile dönüşüm yapılan binalarda, müteahhitlerin binayı istenen koşullarda tamamla riskine karşı muazzam bir ürün” ifadelerini kullandı.

Gülen’den BES Açıklaması

GCM Yatırım Banner

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Uğur Gülen, bireysel emeklilik sistemine (BES) ilişkin de açıklamalarda bulundu. Gülen vatandaşların BES fonlarını teminat göstererek başka bir yerden kredi alma hakkına da sahip olacağını belirterek, 2024 yılında görülecek en önemli şeyin BES’in tamamlayıcı emeklilik sistemine dönüşmesi olacağını söyledi.

Bu yıl BES’in artık tamamlayıcı emeklilik sistemine evrilecek gibi göründüğünü ifade etti. Tamamlayıcı emekliliğin OVP’nin de bir parçası olduğunu vurgulayan Gülen, düzenleyici otorite ve sigorta sektörü sektörünün çalışmalarını sürdürdüğünü, 2024 yılı bunun devreye alınabileceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.