Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Marks and Spencer, Ya Değişim Sürecini Hızlandıracak ya da Yok Olacak!

134 yıllık perakende zinciri Marks and Spencer, geçirdiği zor günler neticesinde yok olmayla karşı karşıya gelen şirketler arasına katıldı. İşte detaylar;
Marks and Spencer, Ya Değişim Sürecini Hızlandıracak ya da Yok Olacak!
HABER GİRİŞ

1884 yılında kurulan Londra genel merkezli perakende zinciri Marks and Spencer’in içine düştüğü durum, değişime ayak uyduramayan şirketlerin ne hale geleceğini bir kez daha gösterdi. Çünkü dünyanın en saygın markaları arasında yer alan M&S, yok olmayla karşı karşıya kaldı.

Daha açık söylemek gerekirse; M&S geçtiğimiz yıl % 26’nın üzerinde değer kaybetti ve prestijli şirketin şu anda FTSE 100 endeksinden çıkma riski bulunuyor. Bu noktada; FTSE 100 endeksinin Londra Menkul Kıymetler Borsası’nın borsa endeksi olduğunu ve borsada işlem gören en yüksek piyasa değerine sahip 100 şirketi kapsadığını belirtelim.

Kısacası; geçen yıl % 26 oranında düşen Marks and Spencer hisseleri neticesinde şirketin FTSE 100 endeksinden çıkma ihtimali büyük yankı uyandırdı.

Marks and Spencer İlk Kez FTSE 100 Endeksinden Çıkma Riskiyle Karşı Karşıya Geldi Salı günü 292 peniden kapanan hisseler, Marks and Spencer’ın değerini 4.7 milyar poundda bıraktı. Rekabet edebilmek ve şirket kültürünü yeniden canlandırmak için M&S’nin modernize edilmesi gerektiğini belirten yetkililer, hızlandırılmış değişimin tek seçenek olduğunu vurguladı.

Ünlü markanın bu duruma düşmesinde ise süpermarketlerim, Zara, H&M, Primark gibi moda zincirlerinin ve tabii ki Amazon’un etkili olduğu belirtildi.

Marks and Spencer 100 Mağazasını Kapatacakİlaveten; İngiltere’deki tüketicilerin harcama gücü de M&S’yi kötü etkiledi. Ancak geçtiğimiz Kasım ayında Archie Norman’ın başkanlık koltuğuna oturmasından kısa süre sonra stratejisini değiştiren M&S’nin başlattığı 5 yıllık bir programın şirketi kurtarması bekleniyor.

Kaldı ki söz konusu program kapsamında şirketin 100 mağazasını kapatacağı da duyuruldu.

Marks and Spencer için Değişim Tek Seçenek Buna göre M&S, 2022 yılına kadar 100 mağazasını kapatacağını ve giyim sektöründeki varlığını küçülterek gıda sektörüne ağırlık vereceğini açıkladı. 21 mağazasını kapatan şirket, bir sonraki aşamada kapatılacak 14 mağazanın yerini de belirlediğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Dev şirketin bu kararı yüzlerce kişiyi işsiz bırakacak olsa da Marks and Spencer’ın geleceği için bunun yapılmak zorunda olduğu ifade edildi. Şirketin satışlarının üçte birini online yapmayı planladığını da ayrıca söyleyelim. Nihayetinde; M&S’den de yapılan açıklamanın da gösterdiği gibi şirket ya değişimi hızlandıracak ya da iflas bayrağını çekmeye mahkum kalacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.