Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mark Cuban: ABD Hanehalkına Ayda İki Kez 1000 $ Teşvik Çeki Verilmeli

ABD'nin Maaş Koruma Programı'nın çalışmadığını söyleyen Cuban, hanehalkına harcama yapmaları için her iki haftada bir 1000 dolar verilmesi gerektiğini savundu.
Mark Cuban: ABD Hanehalkına Ayda İki Kez 1000 $ Teşvik Çeki Verilmeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dallas Mavericks’in sahibi olan ABD’li ünlü milyarder Mark Cuban, Covid-19’a yardım amaçlı başlatılan Maaş Koruma Programı (Paycheck Protection Program-PPP) hakkında sert açıklamalarda bulundu.

Girişimci kimliğinin yanında politik eleştirileriyle de tanınan, hatta geçen yıl başkanlık yarışına katılabileceği yönündeki söylentilerle epey gündemde kalan Cuban, dün Twitter’dan yaptığı paylaşımlarla dikkat çekti.

Cuban’ın paylaşımlarına geçmeden önce kendisinin kısa süre önce Fox News’e başkanlık yarışı hakkında düşüncelerini şöyle anlattığını hatırlatalım:

GCM Yatırım Banner

‘Bir ay önce hiç düşünmezdim ama şimdi işler hızla ve dramatik bir şekilde değişiyor. Hayır demiyorum ama bu aktif olarak takip ettiğim bir şey değil. Sadece kapıyı açık tutuyorum. Sadece şimdi ile Kasım arasında ne olabileceğini bilmiyorsun.”

Bu sözleriyle de açıkça başkanlığa kapıyı açık bırakan Cuban, dün Twitter’dan yaptığı bir dizi paylaşımda ABD hükümetini hedef aldı. Daha önce de Washington’un ekonomiyi yeniden açma planları hakkında görüş bildiren ünlü milyarder, Mayıs başında NBA yönetiminin kulüplere tesisleri açmaları konusunda yeşil ışık vermesine rağmen bunun gereksiz bir risk olduğunu savunmuştu.

Şimdi de ABD’nin 2 trilyon dolarlık paketi kapsamında açıklanan Maaş Koruma Programı (PPP)nin çalışmadığı gerçeğiyle yüzleşmenin zamanının geldiğini belirtti.

İşleri kurtaracak tek şeyin tüketici talebi olduğunu dile getirerek; “müşterileri satın almıyorsa, işletmelere verilen hiçbir kredi onları veya işleri kurtaramaz” dedi. ABD’nin geçişli bir iş programına ihtiyacı olduğunu savunarak; “İstikrarlı işlerle işsizliği düzeltmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Ek olarak bu zaman alacağı için geçici bir harcama teşvik programı düşünmeleri gerektiğini öne sürdü.

128 milyon hanehalkının tümünün önümüzdeki 2 ay boyunca her 2 haftada bir 10 gün içinde harcanacak aksi takdirde geçerliliğini yitirecek 1000 dolarlık çek alabileceğini bildirdi. Bu “kullan ya da kaybet” programının yaklaşık 500 milyar dolara mal olsa da zorunlu olmayan ürün ve hizmetlere talebin artmasını sağlayacağını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın