Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Senatosu Tarihte Görülmemiş Büyüklükte Teşvik Paketini Onayladı

Koronavirüsün ekonomiye verdiği zararı gidermek amacıyla 2 trilyon dolarlık teşvik paketini onaylayan ABD Senatosu, tarihi bir rekora imza attı.
ABD Senatosu Tarihte Görülmemiş Büyüklükte Teşvik Paketini Onayladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika’da son verilere göre yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1000’i geçerken toplam vaka 70 bine dayandı. Son 12 saat içerisinde vaka sayısında 13.334, ölü sayısında ise 236 artış oldu.

ABD, virüsün bulaştığı kişi sayısı bakımından Çin ve İtalya’nın ardından üçüncü sırada yer alıyor. ABD Senatosu, koronavirüsün ekonomi ve insani yöndeki hasarlarını gidermek için 2 trilyon dolarlık teşvik paketini onayladı.

Senato tarihi büyüklükte olan teşvik paketini onaylayarak Temsilciler Meclisi’ne gönderdi.

ABD Senatosu Teşvik Paketini OnayladıSöz konusu teşvik paketi son birkaç gündür ABD’nin gündemindeydi. FED’in çok büyük ve hızlı adımlarına rağmen piyasalar Covid-19 endişesini hafifletmedi. Cumhuriyetçiler ve Senato Çoğunluk Lideri Mittch McConnell tarafından hazırlanan tasarı Senato’da 96 oy ile kabul edildi.

Teşvik paketi salgın hastalık nedeniyle ekonomide meydana gelen hasarın giderilmesi, büyük ve küçük işletmelere destek olmak, kredi enjeksiyonu, vergi avantajları, insanların sosyal temastan kaçınmasını engellemek amacıyla kapanan işletmelere destek gibi birçok önemli konuyu içeriyor.

Söz konusu destekler için salgından en çok etkilenen havayolu şirketleri ve büyük firmalara 500 milyar dolarlık, küçük işletmelere 350 milyar dolarlık, düşük ve orta gelirli bir bireyler için kişi başına 1200 dolar, çocuk başına ise 500 dolar bütçe ayrıldı. Ülke tarihinde en son 2008 finansal krizinden beş ay sonra dönemin başkanı Barack Obama’nın hazırladığı 800 milyar dolarlık teşvikten sonra en büyük paket olduğu biliniyor.

GCM Yatırım Banner
ABD Başkanı Donald Trump, teşvik paketini masasına gelir gelmez imzalayacağını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump Teşvik Paketini İmzalayacakTrump, 2 trilyon dolarlık teşvik paketi onaylandıktan sonra Temsilciler Meclisi’ni de paketi onaylamaya davet ettiğini ve kendisine gelir gelmez imzalayacağını belirtti. New York’u çok zorlu günlerin beklediğini ifade eden ABD Başkanı California, Washington, Louisiana, Teksas, Florida ve Iowa  gibi kentleri afet bölgesi ilan ettiklerini açıkladı.

Salgının en yoğun şekilde yaşandığı kentin New York olduğunu belirtti. Öte yandan ekonomiyi desteklemek için insanların iş hayatına dönmesi gerektiğini söyleyen Trump bu düşüncesiyle tepkileri üzerine çekti.

Bilim insanları ile birlikte görüşüp karar vereceklerini fakat alınan tedbirlerin uzaması halinde ekonominin daha kötüye gideceğini ifade etti. Amerika’nın diğer tüm ülkelerden çok daha fazla test yaptığını, ancak tüm ülkenin yaptırmasına gerek olmadığını kaydetti. Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise 2 trilyon dolarlık paketin ekonomiyi üç ay ayakta tutmayı amaçladığını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.