Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Marbaş Menkul’den GYO Şirketi için “Güçlü Al” Tavsiyesi

Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın dün açıkladığı bilanço ardından Marbaş Menkul, hedef fiyat ve tavsiyesini revize etti. Detaylar haberin içerisinde;
Marbaş Menkul’den GYO Şirketi için “Güçlü Al” Tavsiyesi
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da AKSGY koduyla işlem gören Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden açıkladığı 2023 yılı 3’üncü çeyrek bilançosuna ilişkin Marbaş Menkul Değerler hisse değerlendirmesinde bulundu.

Marbaş, AKSGY için hisse hedef fiyatını 17,47 TL’den 21,48 TL’ye yükseltti. Hisse için tavsiyesini ise “güçlü al” olarak sürdürdü. Aracı kurum hisse için getiri potansiyelini ise yüzde 64 ile yukarı yönlü öngördü.

Yatırımcısına yıllık bazda yaklaşık yüzde 178,13 kazandıran AKSGY, bugün TSİ 12.14 itibarıyla yüzde 0,84 düşerek 12,98 liradan işlem gördü.

Şirketin geçen çeyrekte 777 milyon satış geliri, 518 milyon FAVÖK ve 256 milyon net kâr kaydettiği belirtildi. Bilançonun Marbaş beklentileri ile paralel geldiği vurgulandı.

Marbaş AKSGY için Tavsiyesini Revize Etti
Kaynak: Marbaş Menkul

Açıklamada net kârın beklentilerin yüzde 18 altında kaldığı da belirtilerek, “Bahsi geçen farkın çok büyük oranda şirketin yatırım ve finansman gideri tarafındaki giderlerden kaynaklandığını söylemek mümkün.” ifadeleri kullanıldı.

GCM Yatırım Banner

Şirketi hem gelir projeksiyonlarına hem emsal şirketlere göre cazip bulmayı sürdürdüklerini belirten Marbaş, hisse için en yakın riski yakın vadede parasal sıkılaşmaya bağlı yavaşlayan perakende sektörü olarak gördü.

Hisse için değerlendirme raporunda Marbaş, kiralarla ilgili yeni regülatif değişiklikler ile şirketin varlıklarının duran varlık ve İstanbul’da bulunması sebebiyle doğal afet riskine de işaret etti.

Akiş’in gelirlerini büyük oranda Akasya AVM, Akbatı AVM ve Erenköy-Boyner’den sağladığı kira gelirlerinden elde ettiği de kaydedildi.

2023 yılı 3’üncü çeyrekte şirketin Akasya alışveriş merkezinden (AVM) 283 milyon TL, Akbatı AVM’den 121 milyon TL diğer yapılardan 11 milyon TL gelir elde ettiği eklendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.