Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Marbaş Hissesi Tavana Koşan Şirketi Tavsiye Etti

Marbaş Menkul Değerler, Emlak Konut GYO şirketi hakkında bugün tavsiyesini ve hedef fiyatını revize etti. Detaylar haberin içerisinde;
Marbaş Hissesi Tavana Koşan Şirketi Tavsiye Etti
HABER GİRİŞ

Marbaş Menkul Değerler tarafından bugün Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (EKGYO) hakkında şirket değerlendirme raporunu paylaştı. Marbaş, Emlak Konut için 12 aylık hedef fiyatını 22,28 olarak hesapladı ve tavsiyesi “Güçlü Al” olarak korudu.

Şirket hissesine ilişkin detaylı analizini paylaşan Marbaş, Emlak Konut’un mevcutta sürdürdüğü projelerin büyük bir kısmının 2024 yıl sonundan itibaren teslimata başlayacağına işaret etti.

Emlak Konut GYO’nun projelerinin genellikle Arsa Karşılığı Gelir Paylaşımı (GPM) ve Anahtar Teslim Modeli (ATM) üzerine olduğu bildirilen raporda, 2023/9 döneminde 46,5 milyon TL ön satış performansı elde ettiği anımsatıldı.

Şirketin Güncel Performansına Yansıdı

Enflasyonun yüksek olduğu dönemde, şirketin gelir tablosuna yansıyan satışların önemli bir kısmını daha önceden TL cinsinden ön satış yaptığı ve bunun şirketin güncel performansını yansıtmadığı bildirildi.

2023 yıl sonu itibariyle enflasyon muhasebesine geçilmesi, varlıkların yeniden değerleme veya enflasyona uyarlanmasıyla şirket özkaynaklarının net aktif değerine yaklaşmasının beklendiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Şirketin, 2023/9 dönemi itibarıyla 10,7 milyon TL net nakit pozisyonda ve son dokuz ayda 14,7 milyon TL nakit akışı sağladığı vurgulandı.

Bilanço içi ve dışı ticari alacaklardan gelecek bir yıl içinde 13,5 milyon TL tahsilat öngörüldüğüne dikkat çeken Marbaş, satışta olan ve inşası devam eden projelerin tamamlanması için gereken sermaye yatırımının yaklaşık 7,5 milyon TL olduğunu belirtti.

Paratic Piyasalar Emlak Konut Canlı Grafik
KAYNAK: Paratic Piyasalar

2023 yıl sonu değerlemelerine göre hesaplanan net aktif değerin 106,5 milyon TL olduğu tahmin edilen raporda, mevcut piyasa değerinin 33,4 milyon TL olduğu belirtildi. Bu değerlemenin, net aktif değerine göre yüzde 68,6 iskonto ile işlem gördüğü ifade edildi.

Şirketin mevcut durumda yüzde 68,6 iskonto ile işlem gördüğü vurgulanan raporda, hisse için hedef net aktif değere göre yüzde 154 yukarı potansiyel hesaplandı.

Marbaş, Emlak Konut GYO için 12 aylık hedef fiyatı 22,28 TL olarak belirledi.

Borsa İstanbul’da EKGYO koduyla işlem gören şirket hissesi yıllık yüzde 12,62 oranında yükseliş gösterdi. Aylık yüzde 30,56 artıda olan paylar bugün TSİ 12.04 itibarıyla yüzde 7,06 yükselerek 9,4 liradan işlem gördü. Hisse haftalık ise yüzde 14,77 yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.