Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Marbaş Havacılık Devi için Tavsiyesini Yükseltti

Tav Havalimanları Holding'in güçlü finansal raporunun ardından Marbaş Menkul Değerler, hisse hedef fiyat ve tavsiyesini güncelledi. İşte detaylar;
Marbaş Havacılık Devi için Tavsiyesini Yükseltti
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da TAVHL koduyla işlem gören TAV Havalimanları Holding’in Ekim ayında açıkladığı güçlü bilançosunun ardından Marbaş Menkul Değerler bugün hisse hedef fiyat ve tavsiyesini revize etti. Marbaş, TAVHL için tavsiyesini “Güçlü Al” olarak korudu.

TAV Havalimanları 24 Ekim’de açıkladığı bilançosunda, 2022’nin ilk 9 ayında 1,8 milyar TL olan net kârını 2023’ün aynı döneminde yüzde 187 artarak 5,3 milyar TL’ye yükseltmişti.

Marbaş, 2023’ün üçüncü çeyreğinin büyük oranda turizm bölgelerindeki havalimanları ve hizmet şirketleri ile faaliyet gösteren şirketin en güçlü çeyreği olarak değerlendirdi. Medine Havalimanı‘ndaki yüzde 24 oranındaki pay satışından şirketin, 83 milyon euro tek seferlik gelir elde ettiğini bildirdi.

Bugün yayımlanan raporda TAVHL hisselerinin, 7 Ekim’den beri hem global emsallerine hem de Bist100/Bist30 endekslerine göre oldukça negatif ayrıştığına da işaret edildi.

Marbaş Menkul Değerler TAVHL Hisse Değerlendirmesi
KAYNAK: Marbaş Menkul Değerler

Marbaş Menkul Değerler, TAV Havalimanları için ortalama yüzde 98 yukarı potansiyel hesapladığını belirterek 12 aylık hedef fiyatını 7,02 eurodan 7,68 euroya yükseltti. Şirketi hem gelir projeksiyonlarına hem emsal şirketlere göre cazip bulmaya devam ettiklerini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

TAVHL hisseleri 17 Kasım Cuma günü kapanışını 119,6 lira seviyesinden yaparken, hisse yatırımcısına aylık bazda yüzde 3,63 oranında kaybettirdi. Hissenin yatırımcısına yıllık olaraksa yüzde 51,46 oranında kazanç sağladı.

Tüm bunlara ek olarak şirket için riskleri de belirten Marbaş, şirket için en büyük riskin global havacılık faaliyetlerini negatif etkileyebilecek sıhhi veya jeopolitik bir hadise olarak gördüğünü bildirdi.

Şirketin yurt içi önemli havalimanlarının turizm yoğun bölgelerde olduğuna işaret edilerek, ülke turizminin seyrine bağlılığının da yüksek olduğunun altı çizildi.

Ayrıca uzun vadeli euro enflasyonunun çok düşük seviyelerde gerçekleşmesinin şirketin işletmekte olduğu havalimanı operasyonlarının faaliyet kaldıracından yararlanmasını engellediği kaydedildi. Bu durumun, şirketin uzun dönem kârlılığına baskı unsuru oluşturabileceği öngörüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.