Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Marathon Digital, Haziran’da BTC Üretiminde Yüzde 21 Düşüş Bildirdi

Tanınmış Bitcoin madencilik şirketi Marathon Digital Holdings, Haziran 2023 dönemi Bitcoin üretim ve madencilik operasyon güncellemesini yayımladı. Detaylar...
Marathon Digital, Haziran’da BTC Üretiminde Yüzde 21 Düşüş Bildirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Nasdaq borsasında listelenen dev Bitcoin madencilik şirketi Marathon Digital Holdings, Haziran 2023 dönemine ilişkin Bitcoin üretim ve madencilik operasyon güncellemesini paylaştı.

Şirket, dün yayımladığı raporda, Teksas’taki hava durumuyla ilgili sorunlar ve Bitcoin ağındaki işlem ücretlerindeki düşüş nedeniyle Bitcoin üretiminin Mayıs ayına göre yüzde 21 oranında düşüş gösterdiğini ortaya koydu.

Theil: 979 Bitcoin Ürettik

Şirketin CEO’su Fried Theil, “Haziran ayında geçen aya göre yüzde 21 düşüş ve Haziran 2022’ye göre yüzde 599 artışla 979 Bitcoin ürettik” açıklamasını yaptı.

Theil’in açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi:

“Geçen aya göre azalan üretim, Teksas’taki hava durumuna bağlı kısıtlama ve Mayıs ayındaki yüzde 11,8’e kıyasla Haziran’da kazandığımız toplam Bitcoin’in yaklaşık yüzde 5,1’ine düşen işlem ücretlerindeki önemli düşüşten kaynaklanıyor.”

GCM Yatırım Banner

Marathon CEO’su, Mayıs ayında Bitcoin ordinallerindeki yükselişin ağ ücretlerindeki artışa katkıda bulunduğunu ve Haziran ayında ağ tıkanıklığının azalmasına rağmen madencilik şirketinin madencilik ekonomisinin geleceği konusunda oldukça iyimser olduğunu belirtti.

Şirketin Operasyonel Hash Oranı Yüzde 16 Arttı

Marathon’un aylık raporu, madencilik şirketinin operasyonel hash oranının Haziran ayında yüzde 16 artarak 17,2 exahashes/saniyeye (EH/s) yükseldiğini ortaya koydu. Kurulu hash oranı da geçen ay yüzde 8 artışla 21,8 EH/a’ya yükseldi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: ir.mara.com

CEO’nun açıklamasına göre Marathon, Kuzey Dakota ve Teksas’taki operasyonlarını artırarak 23 EH/s’ye ulaşma hedefine bağlılığını sürdürüyor.

Theil, konuya dair açıklamasında, “23 EH/s hedefimize ulaşmak için son adımlar Ellendale, ND ve Garden City, TX’de. Ellendale’deki son binanın bu ay faaliyete geçmesi bekleniyor ve aynı dönemde Garden City’deki nihai bağlantının da gerçekleşmesi bekleniyor” ifadelerini kullandı.

Theil ayrıca şirketin Abu Dabi’deki Zero Two ile ortak girişiminin geçen hafta faaliyete geçtiğini ve yıl sonuna kadar 7 EH/s hash oranına ulaşmasının beklendiğini duyurdu. Ancak, bu ortak girişim operasyonu, bildirilen 17,2 EH/s’lik operasyonel hash oranına ve 23 EH/s’lik madencilik hedefine katkıda bulunmuyor.

Marathon’un Son Yıldaki Büyümesi

Yıldan yıla üretim oranına bakıldığında Marathon, Bitcoin üretim seviyesinin Haziran 2022’den bu yana yüzde 599 arttığını ve günlük ortalama 4,7 BTC üretiminden 32,6 BTC’ye geçtiğini bildirdi.

Ayrıca, şirketin 17,7 EH/s’lik mevcut operasyonel hash oranı, geçen Haziran’daki 0,7 EH/s değerine kıyasla yüzde 2.429’luk çarpıcı bir artışı temsil ediyor. Ancak kurulu hash oranı, 3,6 EH/sn’den 21,8 EH/sn’ye çıkarak yalnızca yüzde 506’lık bir yüzdelik artış yaşadı.

Bununla birlikte, Marathon, 1 Temmuz 2023 itibarıyla yaklaşık 149 bin Bitcoin madencilik makinesi ile lider madencilik şirketi konumunu koruyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.