Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maraş’ın Deprem Raporu Dikkat Çekti!

Boğaziçi Üniversitesi Kahramanmaraş'a yönelik "Bina Hasar Kestirimi Ön Raporu"nu yayımladı. Detaylar haberde...
Maraş’ın Deprem Raporu Dikkat Çekti!
HABER GİRİŞ

Türkiye birkaç gün önce Maraş merkezli 7,7 şiddetli deprem ile sarsıldı. Depremin 5. Gününde arama kurtarma çalışmaları devam ederken, resmi rakamlara göre vefat sayısı 19 Bin 388’e yükselerek 1999 Gölcük depremindeki vefat sayısını geçti. Hal böyle olunca büyük yıkıntı yaratan deprem ile ilgili bir çalışma yapılarak rapor yayımladı.

Bu kapsamda Boğaziçi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı’nın “Bina Hasar Kestirimi Ön Raporu” yayımladı.

Söz konusu rapora göre Kahramanmaraş’taki binaların yüzde 40’ının yıkıldı veya orta/ağır derecede hasar aldı. Ayrıca Maraş’ın tamamında yaklaşık 45 bin 800 bina var. Çalışmada üç farklı metotla bu binaların ne kadarının hangi düzeyde hasar aldığı hesaplandı.

Raporda 3 Farklı Metot Kullanıldı

Bina Hasar Kestirimi Ön Raporu’nda, ilk metotta (MADRS) yaklaşık yüzde 2 yani 931 binanın tamamen yıkıldığı, yaklaşık 3 bin 900 binanın büyük ölçüde hasar aldığı aktarıldı.

12 bin 376 binanın hasar aldığı, binaların yüzde 29’unun ise az hasar aldığı ifade edildi. Ayrıca binaları yüzde 34’ünün hasar almadığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

İkinci metotta ise (CSM), binaların yaklaşık 2 bin 192 tanesinin tamamen yıkıldığı, 5 bin 604 binanın büyük ölçüde, 12 bin 421 binanın orta derecede hasar aldığı bildirildi. Bunun yanında binaların 25’inin az hasar aldığı, yüzde 31’inin ise hasar almadığı kaydedildi.

Son metotta (DCM) binaların yaklaşık 753’ünün tamamen yıkıldığı, 3 bin 727 binanın büyük ölçüde, 12 bin 662 binanın orta derecede hasar aldığı bildirildi. Binaların yüzde 30’unun az hasar alırken yüzde 33’ünün hasar almadığı aktarıldı. Bu hesapla ile 18 bin binanın yıkıldığı veya büyük/orta derecede hasar aldığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.