Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Manipülasyonla Suçlanan Eski J.P Morgan Kıymetli Maden Tüccarı, Federallerle İş Birliği Yapıyor

JP Morgan'da eski bir kıymetli maden tüccarı, manipülasyon yaptığı konusunda suçlu bulunurken, federaller ile iş birliği yapmaya başladı.
Manipülasyonla Suçlanan Eski J.P Morgan Kıymetli Maden Tüccarı, Federallerle İş Birliği Yapıyor
HABER GİRİŞ

J.P Morgan’da eski bir kıymetli maden tüccarı, dokuz yıl boyunca kıymetli maden pazarlarını manipüle etmekle suçlu bulundu. Adalet Bakanlığı’nın en son emtia piyasaları baskılarının ardından konu aydınlığa kavuşmaya başladı.

Bakanlık, 34 yaşındaki Christian Trunz isimli tüccar ise federal ceza soruşturmasının devam ettiğini ve iş birliği yaptığını açıkladı.

Trunz Dolandırıcılık SoruşturmasıTrunz, Brooklyn’deki ABD Bölge Mahkemesi’nde hesap yanıltma sinyali ve gizli anlaşmalar yapma gibi suçlarla yargılandı. Yanılma sinyali, ticari emirlerin uygulanmadan önce iptal etme niyetiyle verilmesini içeren bir stratejidir. Amaç, emtia fiyatını etkilemektir ve önceden var olan bir işlem pozisyonundan faydalanmaktır.

Yetkililere göre Trunz, sııçluluk iddiasında yaklaşık Temmuz 2007 ve Ağustos 2016’dan itibaren altın, gümüş, platin ve paladyum vadeli işlemleri temasları binlerce yanıltıcı sinyal emri verdiğini itiraf etti. Adalet Bakanlığı’na göre; daha önce J.P Morgan’da yönetici direktörlük görevinden istifa eden Trunz, daha kıdemli tüccarlardan yanıltma işini öğrendi ve süpervizörlerinin bilgisi ile rızasıyla taklit etti.

J.P Morgan konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, Trunz’ın federaller ile iş birliği yapmaya başlaması olayın büyüyebileceğini gösteriyor.

Banka Yorum YapmıyorAdalet Bakanlığı, manipülasyon ile ilgili suçlardan suçlu olduğunu iddia eden tüccarların iş birliği ile büyük bankalara birçok ceza soruşturması yürütüyor. Son beş yılda federal savcılar, 16 sanık hakkında toplam 12 sahtecilik davası açtı. Trunz suçluluk iddiası ile geçen on ay içinde sahteciliği kabul ettiğini kabul eden ikinci eski J.P Morgan değerli metal tüccarı oldu.

37 yaşındaki John Edmonds, Connecticut federal mahkemesinde Ekim 2009’da J.P Morgan’da çalışırken altın, gümüş, platin ve paladyum vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatlarını değiştirmek için diğer isimsiz komplocularla çalışmaktan suçlu bulunduğunu iddia etmişti. Trunz gibi Edmonds da bankadaki üst düzey işlemcilerden yasadışı ticaret taktiklerini öğrendiğini ve bunları denetçilerin bilgisi ve rızasıyla kullandı.

GCM Yatırım Banner
J.P Morgan ilk kez geçen Şubat ayında bu durum ile ilgili açıklama yaparken, Trunz’ın cezası 19 Şubat 2020’de uygulanacak.

JP Morgan İlk YorumDavasında henüz cezalandırılmayan Edmonds ve aynı şekilde sahtecilikle ilgili durumlarla suçlu olduğunu iddia eden diğer bazı tüccarlar da büyük bankaların devam eden soruşturmalarında savcılarla iş birliği yapıyor. Geçen Şubay ayında J.P Morgan ise ilk kez finansal açıklamasında yer alan yasal işlemlerden bahsetti.

Banka, “Adalet Bakanlığı Ceza Bölümü de dahil olmak üzere çeşitli makamlar, kıymetli maden piyasalarındaki ticari işlemlere ve ilgili davranışlara ilişkin soruşturmalar yürütüyorlar. Firma bu soruşturmalara cevap veriyor ve iş birliği yapıyor,” ifadelerini kullanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın