Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maliyet Artışı Hazırgiyimcileri de Vurdu, Fabrikalar Kapanıyor

Yüksek enflasyon ve maliyetlerdeki artış hazırgiyim sektöründe son bir 1 yılda 150 bin istihdam kaybı yaratırken makineciler borca battığından şikayetçi.
Maliyet Artışı Hazırgiyimcileri de Vurdu, Fabrikalar Kapanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Her geçen gün artan maliyetler hem üreticinin hem de tüketicinin zor zamanlar yaşamasına neden oluyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, para politikasında atılacak adımların bir süre daha enflasyonu yükselteceğini ancak daha sonra yavaş yavaş düşüşe geçeceğini belirtti.

Tüm dünya gibi Türkiye de yüksek enflasyonla mücadele ederken, maliyetlerdeki artış hazırgiyim sektörünü de vurdu. Cumhuriyet Gazetesi’nden Ali Can Polat’ın haberine göre Türkiye’nin hazırgiyim ihracatı, 2023 yılının ilk 7 ayında yüzde 7 azaldı. Bunun yanında kapasite kullanım oranı yüzde 70,8’e kadar indi.

Hazırgiyim Fabrikaları ve Atölyeler Kapanma Noktasına Geldi

Sektörde yaşanan durgunluğun geçtiğimiz Haziran ayında iyice belirginleştiği söylenen yazıda, birçok atölye ve fabrikanın kapanma noktasına geldiği, toplu üretim tesisi satışlarının başladığı söylendi.

Atölyesini kapatan makineciler yaşadıkları sıkıntıları 2000 krizine benzetirken, herkesin atölyesini kapattığını fakat karşı tarafta alıcı olmadığını belirtiyor.

Sandıkçı Makine’nin sahibi Mustafa Sandıkçı, seçimden sonra beklenen toparlanmanın gerçekleşmediğini söylerken, 30 yıldır sektörde olan makineci Selim Liv ise şu an yaşananları 2008 krizine benzetti.

GCM Yatırım Banner

Makine sektöründe faaliyet gösteren işletmeciler nakit akışının durduğunu, borçların gününün geldiğini ve konfeksiyoncuların yanında kendilerinin de çok zor durumda olduğunu söylüyor.

Birleşik Tekstil, Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (Birtek-Sen) Başkanı Mehmet Türkmen, sektörde son bir yıldır 150 bin istihdam kaybı yaşandığını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın