Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maliye Tatil Beldelerinde Denetimlerini Yoğunlaştıracak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yaz döneminde tatil beldelerindeki işletmelere yönelik denetimlerini artıracak. Konut kiralama sektörü de takibe alınacak. Ayrıntılar haberde...
Maliye Tatil Beldelerinde Denetimlerini Yoğunlaştıracak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yaz sezonunda turizm beldelerindeki işletmelere yönelik denetimlerini artırıyor. Özellikle Antalya, Muğla ve İzmir gibi popüler tatil bölgelerinde sıkı kontroller yapılacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı ekipleri turizm sezonunun başlamasıyla birlikte kapsamlı bir denetim takvimi hazırladı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadeleye büyük önem verdiklerini belirterek, “Elde edilen sonuçlar üzerine gerekli işlemler yapılacak. Kayıt dışı ekonomiyle mücadelemiz tavizsiz ve güçlü şekilde devam edecek” açıklamasında bulunmuştu.

Denetimler sırasında Antalya, İzmir ve Muğla’ya yüzlerce ek personel gönderildi. Gece kulüpleri, yat turizmi işletmeleri, beach clublar, oteller ve pansiyonlar başta olmak üzere birçok işletme denetlenecek. Restoranlar ve işlek caddelerdeki işletmeler de denetim kapsamında yer alacak.

Özellikle gece kulüpleri, restoranlar ve beach clublarda hasılat tespitleri yapılacak ve günübirlik konut kiralamaları da denetimlerin odak noktalarından biri olacak. Gelir İdaresi ekipleri, yazlık kiralamalara yönelik analiz çalışmaları yaparak, gelir elde eden mükellefleri izaha davet edip gönüllü uyumla beyanda bulunmalarını sağlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığından günübirlik konut kiralama izni alan mükellefler ile boş olan ve günübirlik kiralama potansiyeli bulunan konutlar da sıkı bir şekilde denetlenecek. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın