Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maliye Radara Aldı: “IBAN’a Gönder” Diyenleri Kapsıyor

Bakanlık, kayıt dışı ekonomiye odaklandı. Vergi kaçırmak, fiş ve fatura düzenlememek isteyen satıcıların kullandığı IBAN yöntemi radara alındı. İşte detaylar;
Maliye Radara Aldı: “IBAN’a Gönder” Diyenleri Kapsıyor
HABER GİRİŞ

Ekonomi yönetimi, kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında IBAN üzerinden yapılan ödemelere odaklandı. Vergi müfettişleri, vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine kredi kartı ödemesi kabul etmeyip IBAN’a havale isteyenlere ceza yazmaya hazırlanıyor.

Bankalar ve kredi kartı okuma makinesi veren kurumlar, cihazlarda oluşan satış bilgilerini Maliye’ye bildiriyor. Kredi kartı ile yapılan ödemeler hem KDV hem de gelir ve kurumlar vergisi yönüyle kayıt altına alınıyor. Son dönemde vergi kaçırmak, fiş ve fatura düzenlememek isteyen satıcıların müşterisinden IBAN yoluyla tahsilat yapmak istediği tespit edildi.

Konuyla ilgili detayları aktaran kaynaklar, bazı küçük esnafların ve satıcıların hizmet sektöründe stok problemi bulunmadığı için müşterilerin IBAN yoluyla ödemeye yönlendirildiğini, vergi kaçıran kişilerin sayısının oldukça yüksek olduğunu vurguluyor.

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, kazançları ile harcamaları uyumlu olmayan kişileri radara aldı. Bu kapsamda yapılan analizlerle kazançlarına kıyasla lüks yaşam emareleri bulunan, gerçek kazançlarını beyan dışı bırakanlar için denetleme yapılacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın