Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maliye Bakanlığı Vergi Gelirleri Hakkında Açıklama Yaptı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, tahsilat/tahakkuk oranlarının düştüğü ve vergi gelirlerinin azaldığı ile ilgili çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı.
Maliye Bakanlığı Vergi Gelirleri Hakkında Açıklama Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bugün Twitter üzerinden tahsilat tahakkuk oranlarına ilişkin basın açıklaması paylaştı.

Açıklamada, vergi gelirlerine ilişkin tahsilat/tahakkuk oranlarının düştüğü ve vergi gelirlerinin bütçedeki payının azaldığı yönünde kamuoyu ile paylaşılan haberlerin asılsız olduğu duyuruldu.

Hazine’den yapılan açıklamada, vergi gelirlerinin cari yıl tahsilat/tahakkuk oranının geçen yılın Ocak-Haziran döneminde yüzde 87,6 iken, bu yılın aynı döneminde yüzde 90,9’a arttığı ve 3,3 puan yükseldiği bildirildi.

Bakanlık açıklamasında; “Mevcut mevzuat gereğince, genel bütçe vergi gelirlerine ilişkin tahakkuk ve tahsilat tutarları; geçmiş yıllardan gelen tahakkukları ve yine geçmiş yıllara ilişkin tahsilatları da içerecek şekilde kümülatif olarak açıklanmaktadır” ifadesi yer aldı.

Geçmiş dönem alacakların her yıl tahakkuk tutarlarına eklendiği ve tahsil edilen tutarlarla karşılaştırma yapıldığında oranların düşük görüldüğü belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bu sebeple her yılın, geçmiş dönemlerden bağımsız olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altı çizildi. Açıklamada, “Oysa her yılı geçmişten bağımsız değerlendirip, o yılda tahakkuk eden alacakları yine o yılda tahsil edilen alacaklara oranladığımızda gerçek tahsilat performansına ulaşılması mümkün bulunmaktadır” denildi.

Ayrıca bakanlık, açıklamasına ek olarak vergi gelirleri tahakkuk ve tahsilat oranlarına ilişkin tablo paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Gelirleri Açıklaması
Kaynak: Twitter

“Tabloda her ay kamuoyu ile paylaşılan bütçe sonuçlarında yer alan Vergi Gelirleri Tahakkuk ve Tahsilat Oranları ile ilgili yılda tahakkuk eden ve yine ilgili yılda tahsil edilen vergi gelirlerine ilişkin Cari Yıl Tahakkuk ve Tahsilat oranları yer almaktadır” şeklinde açıklama yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın