Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Malezya’nın Mali Açığı GSYİH’nin %6,5’inden Düşük Olacak

UOB bugünkü notunda yeni paketin 2020 mali açık hedefinin GSYİH'nin %6,5'in altında tutulmasına yardımcı olacağını öngördü. Detaylar aşağıda;
Malezya’nın Mali Açığı GSYİH’nin %6,5’inden Düşük Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asya mali krizi sırasında yüzde 11,2 daralan Malezya, pandeminin hemen her ekonomiyi vurduğu ikinci çeyrekte yüzde 17,1’lik rekor düşüş kaydetmişti.

Ardından gelen yorumlar üçüncü çeyrekte ekonominin güçlü bir şekilde toparlanabileceğini gösterirken UOB bugünkü notunda mali açıkla ilgili nispeten iyimser tahminlerde bulundu.

Başbakan Muhyiddin Yasin tarafından duyurulan 10 milyar Malezya ringgiti değerindeki özel ekonomik teşvik paketi altında ek girişimler beklediğini söyledi. UOB, bazı tedbirler Ocak 2021’e kadar uygulanacağı için girişimlerin muhtemelen 2021 Bütçesi kapsamında finanse edilebileceğini belirtti.

Bunun, 2020 mali açık hedefinin GSYİH’nin %6,5’in altında tutulmasına yardımcı olacağını öngördü.
Malezya Covid
Kaynak: Worldometers

Ayrıca borç-GSYİH tavanının önceki yüzde 55’ten yüzde 60’a yükseltildiğini, girişimleri finanse etmek için ek hükümet borçlanmasına yer bıraktığını ekledi.

Çarşamba günü hükümet, PRIHATIN’e ek olarak 10 milyarlık girişimlerini duyurmuştu. UOB de son duyuru ile birlikte toplam mali paketin 305 milyar ringgit ile 310 milyar ringgit arasına veya GSYİH’nin %21’ine ulaştığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Diğer taraftan ADB, kısa süre önce yayımladığı son ekonomik tahmininde Malezya’nın 2020 GSYİH büyüne tahminini düşürdü. Asya Kalkınma Bankası (ADB), Eylül güncellemesinde önümüzdeki yıl Malezya için %6,5’lik büyüme tahminini sürdürse de 2020 için büyüme tahminini i yüzde eksi 4’ten yüzde eksi 5’e düşürdü.

Gerekçesine ilişkin de şu ifadeleri kullandı:

“Pandeminin tüketim, ihracat ve yatırım üzerindeki olumsuz etkileriyle ekonomi aşağı çekilmeye devam edecek. Seyahat ve iş faaliyetlerini kısıtlayarak virüsün yayılmasını önleyecek tedbirler, hane halkı harcamalarına yük oluyor.”

Öncesinde Dr. Irwan Shah Zainal Abidin New Straits Times için kaleme aldığı yazıda ekonominin iyileşme modunda olduğunu savunarak Malezya’da V şekilli toparlanmanın başladığını dile getirmişti. Son verilere göre ülkedeki toplam vaka sayısı 10 bin 687’ye ölüm sayısı 133’e ulaştı. Toplam vaka eğrisi de Eylül başından bu yana yeniden yükselişe geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.