Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mahfi Eğilmez İşsizlik Oranının Neden Arttığını Açıkladı

TÜİK’in bugün açıkladığı işsizlik verileri geçen aylardaki düşüşün devamını getirmedi. Mahfi Eğilmez, Temmuz’dan beri düşen işsizlik oranının neden arttığını yazdı.
Mahfi Eğilmez İşsizlik Oranının Neden Arttığını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), bugün açıkladığı Kasım 2023 döneminin iş gücü istatistiklerinde Merkez Bankası’nın yansımaları okundu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen yıl Haziran ayında başlattığı yüksek faiz politikasının ekonomide durgunluk yaratma sorunsalı istihdam rakamlarında takip edilirken, bugünkü veriler işsizlikteki artışı ortaya koydu.

Temmuz ayından itibaren aralıksız olarak düşen işsizliğin Kasım ayına gelindiğinde artması istihdamı ilerleyen günlerde nelerin beklediği sorusunu tekrar gündeme getirdi.

Kamu hizmetinde çeşitli üst düzey görevlerde bulunan iktisatçı Mahfi Eğilmez, işsizlik rakamlarını yorumladığı değerlendirmesinde üretimdeki düşüşe dikkat çekti.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Eğilmez, sanayi tarafında beş aydır durgunluk yaşandığını ve sonunda işsizliğin tetiklendiğini söyledi.

Sanayi Üretim Endeksi (Kasım 2023)
Kaynak: TÜİK

Ünlü isim, Eylül’de yüzde 9,1, Ekim’de ise yüzde 8,5 düzeyinde kayda geçen işsizlik oranının Kasım ayında yeniden yüzde 9 seviyesine geri geldiğine işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Kasım ayında neden işsizliğin tekrar yükseldiğini ise “Asgari ücret artışı o dönemde devrede olmadığına göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış işsizlikte görülen bu oynaklıkta sanayi üretiminde son aylarda yaşanan düşüş etkili olmuş görünüyor” çıkarımıyla açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.