Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mahfi Eğilmez: Enflasyondaki Düşüşü Vatandaş Hissetmeyecek

Ekonomist Mahfi Eğilmez katıldığı bir canlı yayında ekonomideki son duruma ilişkin değerlendirmede bulundu. Enflasyondaki düşüşü vatandaşın hissetmeyeceğini belirtti. Detaylar şöyle...
Mahfi Eğilmez: Enflasyondaki Düşüşü Vatandaş Hissetmeyecek
HABER GİRİŞ

Eski Hazine Müsteşarı ve iktisatçı Dr. Mahfi Eğilmez, işsizlik ve enflasyon verilerini değerlendirerek önemli açıklamalarda bulundu. CNBC-e’ye konuk olan Eğilmez, enflasyonun düşeceğini ancak vatandaşın bunu fark etmeyeceğini belirtti.

Ünlü ekonomist, enflasyonun fiyatların düşmesi değil, fiyat artış hızının azalması anlamına geldiğini belirterek, “Piyasa, döviz kurunun 40-45 TL seviyesine ulaşacağı beklentisiyle kendini ayarladı ve bu seviyeden geri dönmekte zorlanıyor. Bu nedenle enflasyon düşse de, fiyatların artış hızı azalsa da fiyatlar düşmeyecek. Dolayısıyla vatandaş bu değişikliği pek hissetmeyecek.” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun kesin olarak düşeceğini vurgulayan Eğilmez, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının toplam enflasyonunun 22 puan olduğunu, 10 puanlık bir enflasyon yaratılsa bile bu durumda 12 puanlık bir düşüş olacağını söyledi. Esas önemli olanın bu düşüşün baz etkisinden kaynaklandığını sözlerine ekledi.

‘Asgari Ücret Artırılmalı’

Mahfi Eğilmez’in gündeminde asgari ücrete ara zam konusu da vardı. Açlık sınırı 19 bin TL iken, asgari ücretin 17 bin TL seviyesinde olduğuna dikkat çeken Eğilmez, “İnsanları bu koşullarda tutmak mümkün değil. “Ücret artışı yaparsak enflasyon artar” diyerek bunu yapmamak insanlık dışı bir davranış olur. Yapılması gereken, bir yandan asgari ücreti biraz yükseltirken, diğer yandan enflasyonu aşağı çekmek.” diye konuştu.

Eğilmez, bu yıl cari açığın geçen yıla göre daha az olacağını ve 30-35 milyar dolar civarında kapanabileceğini belirtti. Altın ithalatının kısıtlanmasının cari açık üzerinde olumlu etkisi olacağını ifade eden Eğilmez, sanayi üretiminin düşüşte olmasının önemli bir sorun olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Ekonominin arz tarafında durgunluk görüldüğünü ve ilk çeyrekteki büyümenin tekrarlanamayacağını belirten Eğilmez, şşsizlik oranının düşüşte olduğunu ancak geniş işsizlik oranının arttığını söyledi. Türkiye’nin esas işsizlik oranının yüzde 27 seviyelerinde olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın