Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maersk Rekor Kâr Açıklarken Kara Bulutlara Karşı Uyardı

Köklü deniz taşımacılığı şirketi Maersk, Eylül çeyreğinde rekor kâr elde etse de ufuktaki kara bulutlara karşı uyardı.
Maersk Rekor Kâr Açıklarken Kara Bulutlara Karşı Uyardı
HABER GİRİŞ

Deniz taşımacılığı lideri Maersk, üçüncü çeyreğe ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Yüksek deniz navlun ücretleri nedeniyle rekor kâr açıklasa da talepte yavaşlama kaydettiğini belirtti.

Küresel ticaret için bir barometre olarak görülen Danimarkalı dev şirket, faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi kazancını (FAVÖK) 10.9 milyar dolar olarak bildirdi.

Rakam, 9,8 milyar dolarlık analist beklentilerini aşarken bir yıl öncenin aynı dönemine göre yüzde 60’a yakın arttı.

Şirket, 37 milyar dolarlık temel FAVÖK ve 24 milyar doların üzerinde serbest nakit akışı için tam yıl rehberliğini doğruladı.

Maersk CEO’su Søren Skou, bu yılki olağanüstü sonuçların, denizyolu navlun oranlarındaki sürekli artıştan kaynaklandığını söyledi. Ancak bunların zirve yaptığını ve dördüncü çeyrekte düşen talep ile tedarik zinciri tıkanıklığının gevşemesiyle normalleşmeye başlayacağını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Şirketin okyanus operasyonlarındaki kazançlarının önümüzdeki aylarda düşeceğini dile getiren CEO, şöyle konuştu:

“Ukrayna’daki savaş, Avrupa’daki bir enerji krizi, yüksek enflasyon ve yaklaşan küresel durgunluk ile birlikte ufukta çok sayıda kara bulut var. Bu, küresel ulaşım ve lojistik talebini etkileyen tüketici satın alma gücüne ağırlık veriyor. Küresel ekonomideki yavaşlamanın okyanusta daha yumuşak bir pazara yol açmasını beklerken, lojistik işimizdeki büyüme fırsatlarını takip etmeye devam edeceğiz.”

Maersk, yaptığı açıklamada küresel konteyner talebinin 2022’de yüzde 2 ile yüzde 4 arasında daralmasının beklendiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.