Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Madeni 5 TL’ler için Piyasaya Çıkış Tarihi Belli Oldu

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından tedavüle sokulan 5 liralık madeni paraların piyasaya çıkış tarihi belli oldu. Ayrıntılar haberde…
Madeni 5 TL’ler için Piyasaya Çıkış Tarihi Belli Oldu
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon nedeniyle 500 lira ve 1000 liralık kağıt banknot talepleri gündeme gelirken, küçük miktardaki madeni paralar da işlevsiz hale geldi. Bu nedenle Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, kağıt olarak basılan 5 liranın artık madeni olarak üretileceğini açıkladı.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, ilk etapta 450 milyon adet madeni 5 TL basmayı planlıyor. Geçen yıl 100’üncü yıl logosuyla basılan hatıra paraları ise 100 milyon adet olarak piyasaya sürülmüştü.

Madeni 5 TL’lerin basımı tamamlanmış olup, Merkez Bankası tarafından bayramdan sonraki hafta şubeler aracılığıyla piyasaya sürülmesi planlanıyor. Madeni 5 TL talebi olan işletmeler ve kuruluşlar, bayramdan sonraki hafta itibariyle illerindeki Merkez Bankası şubelerinden bu paraları temin edebilecekler.

Madeni 5 TL’nin ön yüzü, 100’üncü yıla özel üretilen hatıra paralarıyla benzerlik taşıyor. Dış halkasında 8 köşeli Selçuklu yıldızı motifi bulunurken, halka ve göbeğin birleşim yerinde ay yıldız yer alıyor. Orta bölümde ise “Türkiye Yüzyılı” logosu bulunuyor.

Paranın arka yüzünde ise Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rölyefi bulunuyor ve çevresinde “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı yer alıyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.