Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Madencilik Şirketi Canaan, Çin Yasağına Rağmen Gelirini Artırdı

Çin merkezli madencilik şirketi Canaan, Bitcoin üretimini artırdı. Firma karını da ikiye katladı. Ayrıntılar şu şekilde…
Madencilik Şirketi Canaan, Çin Yasağına Rağmen Gelirini Artırdı
HABER GİRİŞ

Çin son yıllarda kripto para piyasasına yönelik kısıtlayıcı adımları ile adından söz ettirmişti. Hükümet hem ticaret faaliyetlerini hem de kripto para madenciliğini yasaklama kararı almıştı.

Buna rağmen ülkede merkezi bulunan kripto para madencilerinden Canaan, 2022 yılında Bitcoin üretimini artırdı. Şirket, Çin’in uyguladığı yasaklara rağmen, 2021 yılının aynı dönemine göre brüt kârda yüzde 117’lik bir artış bildirdi.

Canaan’ın 2. çeyrek karı 139 milyon dolar olarak gerçekleşti. Şirketin CEO’su Nangeng Zhang, Canaan’ın önemli kârlar elde etmesine rağmen, Bitcoin’in Haziran ayında 20.000 doların altına düşmesi nedeniyle ikinci çeyreğin zorlu bir dönem olduğunu söyledi.

Pandemi Operasyonları Etkiledi

Çin’deki kilit şehirlerdeki COVID-19 sınırlamalarının, günlük operasyonlardaki AI çiplere olan taleplerinde ciddi aksamalar yarattığını sözlerine ekledi.

Zhang, Canaan’ın küresel varlığını genişlettiğini, özellikle Singapur’da uluslararası merkezler kurduğunu belirtti. Firma ayrıca madencilik işini büyütmek için çalışıyor. Canaan CEO’su Haziran ayı sonunda şirketin toplam 346.84 BTC çıkardığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Son dördüncü çeyrekten bu yana Bitcoin fiyatının aşağı yönlü baskısının farkında olduklarını belirten Zhang, “Önümüzdeki çeyreklerde performansımıza uzun süreli ters rüzgarlar getirmesini bekliyoruz. Yine de, Bitcoin’in benzersiz değerine ve uzun vadeli beklentilerine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Canaan’ın baş finans sorumlusu James Jin Cheng de, CEO’nun sözlerini yineledi ve şirketin düşük Bitcoin fiyat seviyesinin yanı sıra artan enerji fiyatı ve çeşitli belirsizliklerden daha sert bir piyasa ortamı beklediğini belirtti.

Yapılan araştırmalar, Çin hükümetinin madencilik yasağının etkisinin sınırlı olduğunu gösteriyor. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’nden alınan verilere göre, Çin hala küresel Bitcoin hash oranının yüzde 21’i ile ikinci sırada yer alıyor. Zirvede ise yüzde 38’lik pay ile ABD yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın