Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maden Şirketi O İddiaları Yalanladı

Madencilik sektöründe faaliyet gösteren Koza Altın, şirkete yönelik basında yer alan iddialar hakkında açıklamada bulundu. Detaylar haberde...
Maden Şirketi O İddiaları Yalanladı
HABER GİRİŞ

Madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe faaliyet gösteren Koza Altın İşletmeleri A.Ş. hakkında yakın bir zamanda bir gazetede, şirketin Alaska’daki altın madeninden yeni haberdar olduğu iddia edilmişti. Şirketten söz konusu iddia hakkında açıklama bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapıldı.

Koza Altın tarafından yapılan açıklamada “Alaska’daki altın madeninden yeni haberdar olduğunun iddia edilmesi üzerine, başta hissedarlarımız olmak üzere kamuoyunu bilgilendirme zarureti doğmuştur.” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu iddiaların doğru olmadığını belirten şirket, 2016 yılından beri ABD’deki altın madeni için hukuk mücadelesinin yürütüldüğünü söyledi. Bugüne kadar bütün davaların şirketin lehine sonuçlandığı belirtildi.

Bahsi geçen Alaska’daki maden sahasının şirketin yüzde 100 iştiraki olan Koza Limited adlı şirkete ait olduğu kaydedildi. Yurt dışındaki hukuk mücadelesinin, FETÖ/PDY ile ilişkili firari iş insanının mal kaçırmaması ve hissedarların zarara uğratılmaması için verildiği, İngiltere’deki Yüksek Mahkeme kararı ile kayyım atanmasının hukuka uygun olduğu teyit edildi.

Ayrıca bu konu hakkında kamuoyuna gerekli açıklamaların yapıldı hatırlatıldı.

GCM Yatırım Banner

Şirket tarafından yapılan açıklamada 17.06.2022 tarihinde duruşmada Alaska projesine yönelik alınan karar şu şekilde açıklandı:

“ Varlıklarının, olağan iş akışı dışında, herhangi bir şekilde devri, sınırlanması ve elden çıkarılması sonucunu doğuracak hiçbir işlem yapılmaması”

26 Ocak’ta, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki herhangi bir yargılamada yetki iddiasını veya eşdeğer bir argümanı ileri sürmeyeceği yönünde taahhüt alınması suretiyle şirketin lehine tedbirleri genişletilmesine karar verildiği aktarıldı.

Şirketin borsada işlem gören hisselerine göz atacak olursak (KOZAL) haftalık bazda kayıp yüzde 13’ü geçti. Aylık bazda yüzde 6,78, yıllık bazda yüzde 5,85 değer kaybetti.

Yazım sırasında 20,6 TL’den işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın