Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maden Sahalarına Ceza Yağdı

Erzincan’da yaşanan maden faciası gündeme saha denetimlerini getirdikten sonra Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nün denetim verileri paylaşıldı.
Maden Sahalarına Ceza Yağdı
HABER GİRİŞ

Bu hafta kamuoyunun gündemi, maden sahalarında yaşanan kazalar oldu. 13 Şubat Salı günü Erzincan İliç’teki Çöpler Altın Madeni’nde yaşanan toprak kaymasıyla göçük altında 9 maden işçisi kalmıştı. 100 dönüme yayılan 10 milyon metreküplük topraktan madencilerin çıkarılması için çalışmalar günlere yayılırken, siyanür tehdidi bir başka endişe kaynağı oldu.

Türkiye’de sıklıkla yaşanan maden kazaları ise yetkililerce saha denetimlerinin yapılıp yapılmadığı sorusunu gündeme getirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MAPEG) geçen yılki denetimlerine ilişkin resmi verileri paylaşıldı.

Buna göre 2023 yılında maden ruhsat sahalarında yapılan denetimlerde toplamda 1 milyar 260 milyon lira idari para cezası kesildi.

MAPEG tarafından yapılan maden ruhsat sahalarına ilişkin denetimlerin sayısı geçen yıl 8 bin 828 oldu.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu denetimlerde tespit edilen uygunsuzluklar nedeniyle 2 bin 421 faaliyet durdurma işlemi uygulandı.

Anagold Madencilik’in Lisansı İptal Edildi

Anagold Madencilik tarafından işletilen Çöpler Altın Madeni’nde yaşanan siyanürlü toprak kayması için ise cezayı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kesti.

Olay sonrası devreye giren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın maden ocağının çevre izin ve lisans belgesini iptal ettiği haberi dün gelmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın