Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Macron ve Scholz Ortak Bir Zemin Arayışında Buluştu!

Almanya ve Fransa liderleri bugün Paris'te buluşarak aralarındaki fikir ayrılıklarına karşı birlikte mücadele mesajı verdi. İşte detaylar;
Macron ve Scholz Ortak Bir Zemin Arayışında Buluştu!
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Şansölyesi Olaf Scholz bugün Paris’te gülerek ve el sıkışarak bir araya geldiler. Ancak ikili, fikir ayrılıklarından kaynaklı bocalayan ilişkileriyle ilgili sorulara yanıt vermedi. Liderler politika çatlaklarından sonra ortak bir zemin bulmak için bir araya geldi.

Scholz bugün için planlanan toplantı için Paris’e gitti. Liderler toplantıda, Fransız liderin geçtiğimiz hafta yaptığı ortak kabine toplantısındaki enerji politikası ve savunma konusundaki fikir farklılıkları üzerine konuştu.

Yapılan görüşmenin ardından Scholz, Avrupa enerji kaynakları, artan fiyatlar ve ortak savunma projelerini kapsayan “çok iyi ve önemli bir görüşme” yapıldığına dikkat çekti. Almanya ve Fransa’nın birbirine yakın ve zorluklarla birlikte mücadele ettiğini vurguladı.

Fransa ve Almanya Arasındaki Dostluk Bugünkü Toplantı ile Belgelendi

Reuters’ın haberine göre Scholz’un gelişinden birkaç dakika önce, Fransız Hükümet Sözcüsü Olivier Veran’ın Fransa-Almanya’nın zorlukların üstesinden her zaman gelebildiklerini söylediği belirtildi. İkilinin sürtüşmesini küçümsediği söylenen haberde Veran, “Bugünkü toplantı bu dostluğun canlı kaldığını gösteriyor.” dedi.

Avrupa Birliği’nin (AB) en zengin ve en etkili iki üyesi olan Fransa ve Almanya’nın anlaşmazlığa düştüğü konuların sayısının arttığı belirtildi. Bunlarınsa savunma stratejisi, enerji krizine tepki, Çin ile ilişkilere ve hatta maliye politikası olduğuna işaret edildi.

Gaz Fiyatlarına Tavan Fiyat Uygulanacak mı?

AB’nin Rusya’ya karşı uyguladığı ambargolara ek tepki olarak gaz fiyatlarına sınır getirilip getirilmeyeceği konusunda bir anlaşmaya varılmaya çalışırken fikir ayrılıkları ortaya çıkıyor.

Bunlara ek olarak düşünce ayrılıklarının, Avrupa’nın yeni nesil savaş uçaklarını inşa etme planları, AB çapında gaz boru hattı projeleri ve Almanya’nın Çin’in limanlarına yatırım yapmasına izin verme gibi noktalarda oluşuyor.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi ve gaz alıcısı olan Almanya gaz fiyatlarına nasıl sınır getirilip getirilmeyeceği konusunda fikir ayrılığı yaşarken, Fransa bir sınır çizebiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu