Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Macron Türkiye’yi Hedef Gösterdi: Bilgi Kirliliği Yaratıyor

Dış güçlerin Fransa’ya bir tür bilgi savaşı açtığını söyleyen Macron, Türkiye ve Rusya’yı suçladı. Dezenformasyonla mücadelede tutumun ne olacağını açıkladı.
Macron Türkiye’yi Hedef Gösterdi: Bilgi Kirliliği Yaratıyor
HABER GİRİŞ

Türkiye’de tartışılan dezenformasyonla mücadele meselesi, Fransa’da da gündeme geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin yaşadığı bilgi savaşı için aktif mücadele mesajı verdi. Dezenformasyon bombardımanının dış kaynaklı olduğunu söyleyerek, Türkiye ve Rusya’yı hedef gösterdi.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin 1960’tan bu yana Fransa’ya tanınan diplomatik ayrıcalığı sonlandırmasının ardından Macron’dan dikkat çekici açıklamalar geldi.

“Fransa’ya karşı yanlış bilgi ya da söylemlerin yayılmasına seyirci kalmayacağız” diyen Macron, yürütülecek mücadelede nüfuzun öncelendiğine dikkat çekti. Ülkesinin savunma stratejisinde nüfuzun stratejik bir öncelik olacağını söyledi.

Dezenformasyon mücadelesi için hibrit savaşı benzetmesi yapan Macron, bu savaşın arkasında anti-liberal devletlerin olduğu suçlamasıyla Türkiye ile Rusya’yı hedefine aldı.

Fransa Cumhurbaşkanı, “Enformasyon gibi maddi olmayan alanlar da dahil olmak üzere çok sayıda alanda yürütülen bu savaş biçimi karşısında daha agresif olacağız” şeklinde çıkış yaptı.

GCM Yatırım Banner

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Fransız büyükelçilere verilen “daimi duayen büyükelçi” unvanının kaldırılmasının ardından Macron’un Türkiye’yi hedefine almasının altında yatan neden, Ankara’nın Fransa’ya karşı dezenformasyon yayması olarak gösterildi.

Son zamanlarda sık sık Rusya ve Türkiye başta olmak üzere yabancı güçlerin sosyal ağlar üzerinden dezenformasyon kampanyaları başlattığı iddiasını paylaşan Fransa, Afrika’daki gelişmeler için de aynı güçlerin manipülasyonunun olduğunu iddia etti.

Ankara ise Fransa’ya karşı Afrika’da bir tür bilgi kirliliği yarattığı ve bilgi savaşı açtığı suçlamalarını kabul etmedi.

Dezenformasyonla Mücadele için Açılan Birime General Atandı

Fransa Cumhurbaşkanı, dezenformasyonla mücadele meselesinin başka ülkelerde olduğu gibi açık bir müdahale ya da kibirli davranma olarak algılanmaması gerektiğinin altını çizdi.

Fransa’nın mücadelesinde hukukun üstünlüğüne bağlı kalacağını, demokratik yollardan vazgeçilmeyeceğini söyledi.

Bu anlayış çerçevesinde Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın devreye girerek, izleme ve strateji için bir alt birim oluşturulacağını paylaştı. Genelkurmay Başkanlığı’ndan da bir generalin bu birime atamasının yapıldığını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.