Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Macron: Bolluk Devri Bitti, Teyakkuz Şart

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, kürsel ısınma ve savaşa dikkat çekti. Bolluk devrinin bittiğini, hükümetin teyakkuzda olması gerektiğini söyledi.
Macron: Bolluk Devri Bitti, Teyakkuz Şart
HABER GİRİŞ

Yaz tatilinden bu yana ilk kabine toplantısına katılan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, iklim değişikliği ve Ukrayna işgalinin sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Macron, Elysee Sarayı’nda başlayan Bakanlar Kurulu öncesinde yaptığı konuşmada, küresel ısınmanın sonuçlarının tüm dünyada açık bir şekilde görüldüğünü söyledi. Bu yaz rekor düzeydeki kuraklık seviyelerine ulaşıldığını vurguladı.

Gelecek dönem için iyimser konuşmayan Fransa Cumhurbaşkanı, “Bir devrilme noktasından veya büyük bir kargaşadan geçme sürecinde olduğumuza inanıyorum” dedi.

Pervasızlığın, savurganlığın ve bolluk devrinin sona erdiğini söyleyerek, hükümetin önlem alması gerektiğini savundu. Macron’un konuşması şöyle:

“Yaşadığımız şey, düzenden ziyade daha çok büyük bir değişim ve kargaşa gibi. Yıllardır bolluk olarak görünen dönemin sonlarını yaşıyoruz; ucuz, hiç bitmeyecek gibi olan ürünlerin, teknolojik bolluğun, toprağın, ham maddenin, suyun…”

GCM Yatırım Banner

“Fransa Fedakarlıklarla Karşı Karşıya”

Macron, konuşmasında çizdiği tablonun vatandaşların çok fazla endişe duymasına yol açabilecek bir devrilme noktası olduğunu söyledi.

Fransa ve Avrupa için yeni bir dönemin başladığına işaret etti. Bu durumun ise halkta endişeye yol açacağı gerekçesiyle hükümet için teyakkuz halinde olmaya ve taahhütlerini yerine getirme çağrısı yaptı.

İklim değişikliğinin ve Rusya-Ukrayna savaşının damga vurduğu yeni bir çağa girildiğini, Fransa’nın fedakarlıklarla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Fransızları Zorlu Bir Kış Bekliyor

Nisan ayında ikinci kez cumhurbaşkanlığı görevine gelen fakat parlamentodaki genel çoğunluğu kazanamayan Macron, yakın zamanda milletvekillerini 2023 bütçesi için ikna etmeye çalışacak.

Ancak sene sonunda bitecek olan elektrik ve gazda tavan fiyat uygulamasının yenilenip yenilenmeyeceği ve bir yakıt indirimine onay verip verilmeyeceği soru işaretleri oluşturuyor.

Macron’un bugün yaptığı açıklamalarda ise Fransa’daki hane halkını, enflasyon baskısını daha çok hissedeceği, zorlu bir kışın beklediği izlenimi doğdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.