Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Macau Ekonomisi İlk Çeyrekte Pandemi Etkisiyle %48,7 Daraldı

Pandemi turizm ve ilgili sektörleri derinden vururken, kumara bağımlı Macau'nun ekonomisinde oldukça derin bir daralma kaydedildi.
Macau Ekonomisi İlk Çeyrekte Pandemi Etkisiyle %48,7 Daraldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’in özel idari bölgesi olan Macau, ilk çeyrekte koronavirüs etkisiyle sert daralma kaydetti. 1999’da Çin’e devredilmesinin ardından dünyanın en açık ekonomilerinden biri haline gelen bölge, istatistik departmanının açıklamasına göre Ocak-Mart döneminde yıllık bazda yüzde 48,7 oranında daraldı.

Vaka sayısı 6 milyonu aşan koronavirüs pandemisine atıfta bulunan kurum, salgının küresel ekonomik aktiviteyi önemli ölçüde azalttığını söyledi.

Şehirde virüsün yaygın bir şekilde bulaşmadığı gözlense de esas olarak hizmet ihracatı tarafından yönlendirilen Macau ekonomisinin salgından ciddi darbe aldığı ve toplam talepte önemli düşüş kaydedildiği belirtildi.

Kaldı ki dünyanın en büyük kumar merkezi Macau’nun kumar gelirleri, ticaret savaşı endişelerinin yükseldiği 2018’de bile yüzde 14 oranında artmıştı.
Ekonomisi Kumara Bağlı Macau’nun GSYİH’si 1Ç20’de %48,7 Daraldı
KAYNAK: DSEC

İlk çeyrek açıklamasında dış talep açısından hizmet ihracatının yıllık bazda yüzde 60 azaldığı, oyun hizmetleri ihracatının yüzde 61,5 ve diğer turizm hizmetlerinin yüzde 63,9 gerilediği bildirildi. Mal ihracatının da yüzde 23,5 düştüğü eklendi.

İç talep geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,5 düşerken hükümetin nihai tüketim harcamaları %5 arttı. Mal ve hizmet ithalatı sırasıyla %30,8 ve %30,3 azaldı. Özel tüketim ise Makau sakinlerinin daha az dışarı ve bölge dışına çıkmalarıyla yüzde 15,2 düşüş kaydetti.

GCM Yatırım Banner
Çin Halk Cumhuriyeti Makao Özel İdari Bölgesi’nin salgına karşılık aldığı önlemlerin hükümetin nihai tüketim harcamalarındaki artışta etkili olduğu belirtildi.

Öte yandan Macau GSYİH’sindeki %48,7’lik düşüş, kentin ekonomik çıktısındaki beşinci aylık düşüşü ifade etti. Ekonomideki derin daralmanın nedeni ise Macau’nun büyük ölçüde kumarhanelere bağımlı olmasından kaynaklandı.

Kentte halen ziyaretçi kısıtlamaları varken Vitaly Umansky isimli analist, seyahat kısıtlamalarının Haziran başlarında kaldırılacağını söyledi. OCBC ekonomistleri ise Bloomberg’in haberine göre şöyle görüş paylaştı:

“Küresel kilitlenmeler kaldırıldığında, Hong Kong ve Macau’daki turizmle ilgili sektörler için en kötüsü sona ermiş olabilir. Ancak iki şehir de, ikinci enfeksiyon dalgasıyla ilgili kaygılar ortasında turizm faaliyetlerinde güçlü bir toparlanma göremeyecektir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın