Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kumar Merkezi Macau, Çin Destekli Liderini Seçmeye Ayarlandı!

Hong Kong’daki protestolar Çin’in canını sıkmaya devam ederken, Pekin Macau’nun da benzer bir karmaşa yaşamayacağından emin görünüyor. İşte nedeni ve detayları;
Kumar Merkezi Macau, Çin Destekli Liderini Seçmeye Ayarlandı!
HABER GİRİŞ

Ho let Seng, 18 Nisan 2019’da bölgenin liderliği için adaylığını koyma niyetini açıkladı. Nitekim Çin bölgesi olan Macau’nun oy verilmeye izin verilen tek adayı da Ho let Seng oldu.

Pekin destekli eski meclis üyesi Ho let Seng’in liderliğinden beklenen ise Çin’in özel idari bölgesi üzerindeki kontrolünü güçlendirmesi ve burayı komşusu Hong Kong’daki protesto gösterilerinden uzak tutması. Kaldı ki dünyanın en büyük kumar merkezi Macau’nun liderliği için Ho let Seng’e Pazar günü oy verilmesi ve eski meclis üyesinin en az 5 yıl boyunca bölgeyi yönetmesi planlanıyor.

Ho let Seng’in Pazar günü yapılacak ama önceden planlanmış ataması, eski Portekiz sömürgesinin kendisini bir istikrar modeli olarak konumlandırmaya çalıştığı bir zamanda geliyor.

Ho let Seng Macau Lideri Olacak Aynı zamanda, bölgenin Makao ve Hong Kong’u yöneten Çin hükümetinin “tek ülke, iki sistem” formülü için model olması planlanıyor. Ho da bu hafta gazetecilere verdiği demeçte; “Birçok kişi Macau’nun karışmasını istemediğini belirti” diyerek 1997’de Pekin’e devredilmesinden bu yana Hong Kong’u en derin siyasi krizine iten protestolara muhalefet duyduğunu açıkladı.

Çin’le derin bağları olan ve anakaradaki prestijli yasama organının komitesinde bulunan Ho, yerel gençliğin Hong Kong protestocularının etkisine dayanabileceğini ve Macau’daki yurtseverliği artıracak tedbirleri destekleyebileceğini söyledi.

Sonuçta hükümet karşıtı protestolar eski İngiliz kolonisi Hong Kong’u yaklaşık üç aydır çalkalamış olsa da Macau’da Pekin’in kurallarına karşı çok az fikir ayrılığı görülüyor.

Hong Kong Protesto karşın Macau Çin Uyumlu Yerel basında çıkan haberlerde, özellikle de orta ve daha yaşlılar olmak üzere Macau’daki çoğu kişinin kendilerini Hong Kong’daki hareketten uzak tutmaya çalıştıkları yazılıyor. Macau’daki bir pazarlama yöneticisi de konuya ilişkin; “Makao’daki insanlar daha memnunlar. Herkes, mevcut işleri ile güvende. Yıllık ödemelerimiz var. Rahatız ve bunun için minnettarız” dedi.

GCM Yatırım Banner
Macau’nun 600 binlik nüfusunun yaklaşık yarısının son on yıllarda Çin’den göç ettiği ve nüfusun çoğunun bölgede doğduğu yer olan Hong Kong’a göre anakara Çin’e daha güçlü bir bağlılıklarının olduğu vurgulandı.

Macau Halk Çoğu Çin Göçmeni Zaten son yıllarda, milyonlarca dolar, anakarada çalışmayı ve öğrenmeyi teşvik eden Çin hükümetiyle bağlantılı gençlik örgütleri oluşturmak için harcandı. Macau’nın davranışı Pekin’i haliyle memnun etti.

İktidardaki Komünist Parti’nin resmi gazetesi People’s Daily, Weibo hesabında “Makao halkı neden bu kadar mükemmel? Bu, eğitimin önemine geliyor.” derken diğer yorumlar Macau’nun polis teşkilatını ve yerel zihniyeti övdü. Macaulu bir internet kullanıcısı da Macau’nun Hong Kong’a cevap vermek istemediğini savunarak; “Macau halkının para kazanmasını engelleme, burada isyan etmenizi kabul etmiyoruz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.